AL AHAD, ex radziecki B-330 (Б-330) Marynarka Wojenna Libii - Typ 'FOXTROT' - Projekt I641L (проект И641Л)
|
|
|
AL AHAD (313) - jeden z sześciu libijskich okrętów podwodnych typu 'FOXTROT', służących w marynarce Libii. Zbudowany w Stoczni Admiralicji w Leningradzie. Początek budowy: 5 marca 1977. Wodowanie: 20 maja 1977. Wchodził w skład radzieckiej Floty Bałtyckiej od 27 października 1977 do 9 lutego 1978. W marcu 1978 przekazany Libii.
|
|
|
--------Broń podwodna w posiadaniu Libii, państwa permanentnie od kilkudziesięciu lat oskażanego przez Zachód o wspieranie międzynarodowego terroryzmu, budziła długo zarówno niepokój jak i ciekawość opinii publicznej.
--------W drugiej połowie lat 1970. Libia przystąpiła do tworzenie swoich sił podwodnych przy pomocy ZSRR. Łącznie Związek Radziecki przekazał marynarce libijskiej sześć okrętów podwodnych typu 'FOXTROT' (projekt I641L), zbudowanych w Leningradzie. Od typowych OP typu 'FOXTROT' różniły się m.in. tym, że ich torpedowe wyrzutnie rufowe miały kaliber 400 mm, a nie 533 mm. Pierwsza z tych jednostek, AL BADR (311), podniosła libijską banderę 27 grudnia 1976. Kolejne dwie, AL FATEH (312) i AL AHAD (313), weszły w skład marynarki libijskiej w 1978. Potem dołączyły do nich kolejne jednostki: AL MITRAQAH (314), AL KHYBER (315) i jako ostatnia, 1 lutego 1982, AL HUNAIN (316). Można więc sądzić, że na początku lat 1980., okręty podwodne Libii staowiły znaczącą siłę na Morzu Śródziemnym. I stanowiły, ale tylko na papierze. Wręcz legendarny stał się katastrofalnie niski stan wyszkolenia załóg, skutkujący częstymi awariami mechanizmów i wypadkami. Załoga każdego z tych okrętów liczyła 75 Libijczyków i aż 12 radzieckich specjalistów, bez których eksploatacja okrętów była niemożliwa. Rozpoczęto także budowę specjalnej bazy dla sił podwodnych w Ras al Hilal.
---------Fatalny stan libijskiej floty podwodnej sprawił, że jej jednostki od roku 1985 wychodziły w morze już tylko incydentalnie i większości wypadków spełniały rolę nawodnych patrolowców. Na początku lat 1990. prowadzono remont AL FATEH na terenie Łotwy. Zmiana sytuacji politycznej spowodowała konieczność przeholowania okrętu do Kronsztadtu w 1992 [źródło], gdzie już pozostał. Rozpad ZSRR oznaczał odcięcie Libii od możliwości serwisowania jednostek i dostaw części zamiennych. Okręty z powodu niesprawności przestały zupełnie wychodzić w morze i ulegały przymusowej "kanibalizacji". Na domiar złego, AL BADR zatonął w 1993 stojąc przy pirsie. Wprawdzie podniesiono go, lecz do służby nie wrócił. Wyjściem z trudnej sytuacji miała być podpisana w 1996 roku umowę z Ukrainą, która bardzo niepokoiła Zachód.
---------Weyers Flotten Taschenbuch 1997/98 wymienia już tylko cztery jednostki, mianowicie AL BADR, AL AHAD, AL HUNAIN i AL MITRAKA (=AL MITRAQAH), zaznaczając, że wszystkie nie mają zdolności operacyjnej. Natomiast Jane's Underwater Warfare Systems w 2007 pisał, iż w składzie floty pozostały tylko kompletnie zdezelowane AL KHYBER i AL HUNAIN. Z kolei wcześniejsze wydanie Jane's Fighting Ships 1999/2000 roku informowało, że w libijskiej służbie był już tylko AL KHYBER.
---------Obecnie marynarka wojenna Libii nie dysponuje okrętami podwodnymi, prowadzone są jednak dość zaawansowane rozmowy na temat zakupu w Rosji nowych jednostek typu 'KILO'.
--------Warto na koniec wspomnieć, że na wyposażeniu libijskiej marynarki wojennej były jeszcze dwuosobowe miniaturowe okręty podwodne (tzw. Mala-class SDVs), zabierające 249 kilogramów materiałów wybuchowych.
|
|
________________________________________________________________
- FACTA NAUTICA - dr Piotr Mierzejewski, hr. Calmont
|
|
|
|
|