Sztandary szkolne. Sztandary OSP.
Barbara Jaruzelska Barbara Jaruzelska
Sztandary OSP.
Sztandary haftowane
Aktualizacja: 31 października 2014 r.
sztandary Sztandary OSP sztandary
Okręty podwodne | Geneza II wojny światowej |
Sztandary, sztandary , sztandary ...
HARALD. Cargo vessel. Sweden
||| -     MARYNARKA HANDLOWA     -     MORZE      -     STATKI     -     OKRĘTY WOJENNE    -      WRAKI   -    MARYNARKA WOJENNA    - |||

OSTATNIO DODANO:
| GENTLEMAN |
| GARIBALDINO | UB 148 | ALBATROS przed remontem | HUTA FLORIAN | MOTŁAWA | KAZIMIERZ |
 
Oldtimer: motor yacht GENTLEMAN
Archiwum Andrzeja Patro

GENTLEMAN

Luksusowy oldtimer
zbudowany w Gdańsku


(31.10.2014)
TO PÓ-
A - typ brytyjskich okrętów podwodnych
A - typ włoskich okrętów podwodnych
A 1 - włoski okręt podwodny
A 6 - włoski okręt podwodny
A 6 - belgijski patrolowiec
A1 -HMS A1, brytyjski okręt podwodny, ex HOLLAND No. 6
A2 - HMS A2, brytyjski okręt podwodny, typ 'A'   
A3 - HMS A3,  brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1903)
A4 - HMS A4, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1903)
A5 - HMS A5, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1904)
A6 - HMS A6, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1904)
A7 - HMS A7, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1905)
A8 - HMS A8, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1905)
A9 - HMS A9, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1905)
A10 - HMS  A10, brytyjski  okręt podwodny, typ 'A' (1903)
A11 - HMS A11, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1905)
A12 - HMS A12, brytyjski okręt podwodny, typ 'A' (1905)
A13 - HMS A13, 1. brytyjski okręt podwodny z silnikiem Diesla
A-1 - ex KOBBEN, okręt podwodny. Norwegia
A 73 - holownik Volksmarine (NRD)
ABDA - krążownik pomocniczy, Francja
ABERCROMBIE - HMS ABERCROMBIE, monitor brytyjski
ABOSSO - statek psażerski, transportowiec, ofiara U 575
ABOUKIR - HMS ABOUKIR, krążownik pancerny  typu 'CRESSY'
ABU BAKR - NBS ABU BAKR, fregata,                                             
ADAMANT - HMS ADAMANT, brytyjski baza okrętów podwodnych
ADLER VON LÜBECK - galeon hanzeatycki
ADMIRAL GRAF SPEE - niemiecki pancernik "kieszonkowy"
ADMIRAL HIPPER - niemiecki ciężki krążownik, pocztówki Feldpost
ADMIRAL SCHEER - niemiecki pancernik "kieszonkowy"
ADMIRAŁ KORNIŁOW - krążownik pancerno-pokładowy, Rosja
ADMIRAŁ MAKAROW - krążownik, Rosja
ADMIRAŁ WINOGRADOW - niszczyciel rakietowy, Rosja
ADOLF WARSKI - drobnicowiec, PLO
ADOLPH WOERMANN - statek pasażerski,  Niemcy
ADRIATIC - transatlantyk brytyjski, White Star Line
ADUA - włoski okręt podwodny
AEGNA - statek fiński, baza okrętów podwodnych ZSRR
AENEAS - HMS AENEAS, brytyjski okręt podwodny, typ 'A'
AE1 - HMAS AE1, 1. australijski okręt podwodny, typ 'A' (stary)
AE2 - HMAS AE2, 2. australijski okręt podwodny, typ 'A' (stary)
AFFREY - HMS AFFREY, brytyjski okręt podwodny, typ 'A'
AGAT - katamaran pasażerski,Polska
AGHIOS GEORGIOS - grecki żaglowiec, ofiara U-Boota
ÄGIR - holownik, Sywecja
AGNES ELLEN - kabotażowiec, Wielka Brytania
AGORDAT - kanonierka torpedowa, Włochy
AGOSTINO BARBARIGO - okręt podwodny, Włochy
AHTI - kanonierka, Estonia
AJAX - francuski okręt podwodny
AJAX - USS AJAX, weglowiec floty, tender wodnosamolotów
AKASISAN MARU - frachtowiec, Japonia
AKUŁA - rosyjski okręt podwodny
AL AHAD - okręt podwodny ('FOXTROT'), Libia
ALABAMA - USS ALABAMA, pancernik, USA
ALBATROS - pierwszy trałowiec, Rosja
ALBATROS - ORP ALBATROS, ex radziecki trałowiec redowy
ALBATROS - motorówka z 1916 roku, ex DWERNICKI [ 1 ] [ 2 ]
ALBERT I - książę Monaco
ALCA - statek pasażerski, stawiacz min HMS ALCA
ALDEBARAN - statek holenderski, późn. niemiecki RO 3
ALDEBARAN  D - statek włoski
ALDERNEY - HMS ALDERNEY, okręt podwodny, Wielka Brytania
ALECTO - HMS ALECTO, brytyjski, baza okrętów podwodnych
ALEXANDR SIBIRYAKOV -statek, ZSRR   
ALEXANDROS T - masowiec, Rumunia, Grecja, St. Vincent & Grenad.
Aleksander Macedoński - pierwszy podwodnik w historii świata
ALFREDO CAPPELLINI - monitor, Włochy
ALISMA - HMS ALISMA, bryt. korweta typu 'FLOWER'
ALK - frachtowiec, Niemcy
ALMIRANTE COCHRANE - niszczyciel, Chile, ex HMS ANTRIM
ALVISE DA MOSTO - niszczyciel (+1941), Włochy
AŁTAJ - drewnowiec, ZSRR
AMAGISAN MARU - statek towarowo-pasażerski, Japonia
AMALFI - krążownik pancerny, Włochy
AMASTRA - HMS AMASTRA, lotniskowiec
AMAZONE - okręt podwodny, Francja
AMERICAN FARMER - statek pasażerski, USA
AMIRAL DUPERRE - pancernik barbetowy, Francja
AMPHITRITE - HMS AMPHITRITE, krążownik, Wielka Brytania
AMUR - stawiacz min, Rosja, ZSRR
AMUR - okręt baza wodonosamolotów, ZSRR
AMUR - okręt dowodzenia, ZSRR
ANATOL - holownik, Polska
ANDANIA - HMS ANDANIA, brytyjski krążownik pomocniczy
ANDERSON - USS ANDERSON, niszczyciel amerykański, DD 411
ANDREA DORIA - pancernik, Włochy
ANDREW - HMS ANDREW, okręt podwodny, typ 'A', Wielka Brytania
ANDRIEJ PIERWOZWANNYJ - pancernik, Rosja
ANDRIEJ ŻDANOW - statek, ZSRR
ANDRZEJ - holownik, Polska
ANGELE MABRO - frachtowiec, Egipt
ANTONIO DELFINO - statek pasażerski, Niemcy
ANGLIA - HMS ANGLIA, okręt szpitalny (wod. 1900)
ANGLIAN EARL - holownik (off-shore tug/supply ship)
ANTONIO SCIESA - włoski okręt podwodny, typ BALILLA
AOBASAN MARU - statek, Japonia
ARABIA - parostatek, USA
ARAGO - okręt podwodny, Francja
ARCTIC TRADER - chłodniowiec, Panama
ARCTOWSKI - ORP ARCTOWSKI, okręt hydrograficzny, Polska
ARDOR - włoski zbiornikowiec, II wojna światowa
ARES - holownik, Polska
ARGENTINA - transatlantyk
ARIZONA - pancernik, USA
ARK ROYAL - HMS ARK ROYAL, lotniskowiec, Wielka Brytania
ARKTIKA - lodołamacz atomowy, ZSRR
ARQUEBUSE - kontrtorpedowiec typu ARBOLETE, Francja
ARTHUR - kuter ratowniczy, Holandia
ARTIGLIERE - niszczyciel, Włochy
ARVIDA - HMSC ARVIDA, korweta, Kanada
ASIE - statek szpitalny, Francja
ASKA - statek pasażerski, transportowiec wojska, Wielka Brytania
ASKARI - niemiecki frachtowiec
ASKOLD - krążownik rosyjski, HMS GLORY IV
ASTRONOMER - HMS ASTRONOMER, okret pomocniczy  
ATAGO - ciężki krążownik, Japonia
ATHELFOAM - tankowiec brytyjski
ATHENIA - s.s. ATHENIA, statek pasażerski, Wielka Brytania
ATLANTIC MARU - frachtowiec, Japonia
ATLANTUS - frachtowiec, USA,pierwszy betonowiec
ATLAS - niemiecki holownik
ATLAS - gdański holownik portowy
ATLAS II - gdański holownik
Atomowy okręt podwodny typu 941 (TYPHOON w term. NATO  [ >> ]
Atomowy okręt podwodny typu 667A (YANKEE w termin. NATO)  [
>> ]
Atomowy okręt podwodny typu 671 (VICTOR I w term. NATO)  [
>> ]
Atomowy okręt podwodny typu 949A (OSCAR II w term. NATO)  [
>> ]
ATR.15 - USS ATR.15, holownik ratowniczy, USA
ATR.76 - USS ATR.76, holownik ratowniczy, USA
AUBE - ropowiec floty, Francja
AUDACE - okręt podwodny z 1892 roku
AUNUS - kanonierka fińska
AURA - patrolowiec, Finlandia
AURA II - ex AURA, ex SEAGULL, fiński jacht prezydencki
AURIGA - HMS AURIGA, okręt podwodny Wielkiej Brytanii, typ 'AMPHION'
AURORA (AVRORA), krążownik, Rosja, ZSRR [
>> ]
AVN ILLAH - okręt pancerny, Turcja
AVOCETA - parowiec pasażerski, Wielka Brytania
AWA MARU - statek, Japonia
B 1 - włoski okręt podwodny
B 3 - włoski okręt podwodny
B-2 - USS B-2, amerykanski okręt podwodny
B-3 - USS B-3, amerykański okręt podwodny
B-7 - barka śmieciarka, PMW
B1 - norweski okręt podwodny    
B1 - HMS B1, pierwszy brytyjski okręt podwodny typu 'B'
B2 - HMS B2 , brytyjski okręt podwodny typu 'B'
B3 - HMS B3, brytyjski okręt podwodny typu 'B'
B4 - HMS B4, brytyjski okręt podwodny typu 'B'
B5 - HMS B5, brytyjski okręt podwodny typu 'B'
B6 - HMS B6, brytyjski okręt podwodny typu 'B'
B10 - HMS B10, brytyjski okręt podwodny typu 'B'
BAJKAŁ - legendarny prom-lodołamacz, Rosja  
BAKHTIN, A.N. (Bachtin) - legendarny podwodnik Rosji i ZSRR  [
>> ]
BALLADYNA - statek pasażerski
BALTICA - statek badawczy, Polska
BAŁTYK - ORP BAŁTYK, okręt-hulk, dawny krążownik  1 | 2
BANDIT - HMS BANDIT, holownik Royal Navy   
BARB - USS BARB (SS-220), okręt podwodny typu 'GATO' , U.S.A.
BARBARA - rotorowiec, Niemcy
BARBARA - statek pasażerski żeglugi przybrzeżnej, ex
Wanda,
BARBARA FLEMING - łodź ratownicza, Wielka Brytania
BARBOROS HEYREDDIN - pancernik, Turcja
BARHAM - HMS BARHAM, pancernik brytyjski  1 | 2 | 3 | 4
BARS - okręt podwodny, Rosja
BATORY - ścigacz, kuter patrolowy, Polska   1 | 2 | 3 |
BATORY - statek pasażerski, Polska
Batysfera - dr Charles William Beebe
BAWÓŁ - ex RECHTENFLETH, holownik
Bazy wojennomorskie Rosji w Syrii  [
>> ]
BELOSTOK - statek transportowo-szpitalny, ZSRR
BELRIDGE - zbiornikowiec, Norwegia
BENEDETTO BRIN - pancernik, Włochy
BENJAMIN CONSTANT - krążownik, Brazylia
BERLIN - s/s BERLIN, Lazarettschiff "A", Niemcy
BERTHE DE VILLERS - kanonierka, Francja
Bezimienna łódź podwodna - z roku 1861
BHAMO - HMS BHAMO, kanonierka
BIELIK  (I) - ORP BIELIK, o. podwodny proj.613 (Whiskey), Polska
BIELIK  (II) - ORP BIELIK, okręt podwodny typu Kobben
BILLE - frachtowiec, okręt amunicyjny, Niemcy
BINNENDIJK - frachtowiec, Holandia
BIRTE - masowiec, Dania, II wojna światowa
BISMARCK - pancernik niemiecki | 1 | 2 |
BISMARCK - parowiec rzeczny, Niemcy
BISMARCK - fregata, Niemcy
BISMARCK - statek pasażerski, Niemcy
B
itwa pod Oliwą - polskie zwycięstwo nad szwedzką eskadrą
BIZON - holownik, Polska
BLANKENBURG - holownik, Holandia
BLAIRLOGIE - frachtowiec brytyjski, ofiara U 30
BLITZ - holownik, Niemmcy, Reichsmarine
BLITZ - holownik, Fernleitboot, Kriegsmarine
BŁYSKAWICA - ORP BŁYSKAWICA, polski niszczyciel  
Bocznokołowce
Bocznokołowiec kontra śrubowiec: HMS ALACTO vs. HMS RATTLE
BODIL - frachtowiec, Dania, hiszpańska wojna domowa
BODO - holownik, Polska
BOGATYR-1 - dźwig pływający, ZSRR, Ukraina
BORDA - hulk francuski, d. liniowiec INTREPIDE
BORODINO - pancernik, Rosja
BOSTON No. 54 - latarniowiec, USA
BOUVINES - pancernik obrony wybrzeża, Francja
BRANDENBURG - pancernik niemiecki [
>> ]
BRANDTAUCHER - okręt podwodny, Niemcy
BREMEN - krążownik, Niemcy
BREMEN - statek pasażerski, Niemcy
BRITISH GENERAL - zbiornikowiec, ofiara U 37
BRITISH PETROL - zbiornikowiec, zatopiony przez kr. pom. Widder
BRITISH PRUDENCE - zbiornikowiec, ofiara U 754
BRONZO - włoski okręt podwodny
BRUTALE - kanonierka rzeczna, Francja
BRYGADA MAKOWSKIEGO - rudowęglowiec, Polska
BRYZA - ORP BRYZA, kuter łącznikowy
BUCCANEER - holownik brytyjski, typ 'BRIGAND'
BULLDOG - HMS BULLDOG, niszczyciel typu 'B', Wielka Brytania
BÜRGEMEISTER O'SWALD - latarniowiec (ELBE 1)
BURZA - ORP BURZA, niszczyciel, okręt obrony przeciwlotniczej | 1 |
BYMS-2282 - HMS BYMS-2282, trałowiec, Wielka Brytania
C-1 - USS C-1, okręt podwodny, USA
C-1 - okręt podwodny, Hiszpania
C-2 - okręt podwodny, Hiszpania
C-3 - okręt podwodny, Hiszpania
C-5 - USS C-5 (ex USS SNAPPER), okręt podwodny, USA
C2 - HMS C2, brytyjski okręt podwodny
C4 - HMS C4, brytyjski okręt podwodny
C6 - HMS C6, brytyjski okręt podwodny
C13 - HMS C13, brytyjski okręt podwodny
C26 - HMS C26, brytyjski okręt podwodny
C27 - HMS C27, brytyjski okręt podwodny
C31 - HMS C31, bytyjski okręt podwodny
C36 - HMS C36, brytyjski okręt podwodny
C38 - HMS C38, brytyjski okręt podwodny
CAIRO - frachtowiec niemiecki, późnie krążownik pomocniczy STIER  
CALEDONIAN MONARCH - frachtowiec brytyjski, ofiara U-588
CAMBRIAN - HMS CAMBRIAN, krążownik brytyjski
CAMPBELTOWN - HMS CAMPBELTOWN, brytyjski niszczyciel,
CANADA - Statek szpitalny, statek pasażerski
CANNING - HMS CANNING, brytyjski statek balonowy
CAP ARCONA - statek pasażerski, Niem
CAPELIN - USS CAPELIN, okręt podwodny
CARICA MILICA - frachtowiec, Jugosławia
CARITE - okręt podwodny, Wenezuala
CARL CORDS - frachtowiec, Niemcy
CARLO FECIA DI CASSATO - okręt podwodny, Włochy
CARLTON - frachtowiec, Wielka Brytania
CASABIANCA - awizo torpedowe, stawiacz mni
CAVALLA - USS CAVALLA (SS-244), okręt podwodny,USA
CB - typ włoskich miniaturowych okrętów podwodnych  [
>> ]
CB-2 - włoski miniaturowy okręt podwodny typu CB
CEARA - baza okrętów podwodnych, Brazylia
CELENO - włoski tankowiec, ex SAXOLEINE, II wojna światowa
CENTAUR - holownik, Polska
CENTURION - HMS CENTURION, okręt-cel, Wielka Brytania
CERVIA - holownik, Wielka Brytania    
CESAREWICZ  (Tsesarevich) - pancernik, Rosja  [
>> ]
CETNIK - kuter torpedowy, Jugosławia
CH.3 - ścigacz okrętów podwodnych, Francja
CH.9 - ścigacz okrętów podwodnych, Francja
CH.11 - ścigacz okrętów podwodnych, Francja, Polska
CH.107 - ścigacz okrętów podwodnych, Francja
CH.142 - ścigacz okrętów podwodnych, Francja
CHAKRA - pierwszy atomowy okręt podwodny Indii
CHALLENGER - HMS CHALLENGER, korweta  
CHAMPLAIN - s.s. CHAMPLAIN, transatlantyk, Francja
CHANGZHOU - trałowiec, Chiny  
CHARGER - USS CHARGER, lotniskowiec USA
CHARLES BRUN - okręt podwodny, Francja
CHARLOTTE BOHL - kabotażowiec z żaglem, Niemcy
CHELYABINSKIY KOMSOMOLETS - okręt podwodny typu Foxtrot,
ZSRR/Rosja  [
>> ]
CHITOSE MARU - lodołamacz, kanonierka, Japonia
CHOGEI - japoński okręt-baza okrętów podwodnych  
Czarnobyl na morzu - demontaż i utylizacja rosyjskich atomowych okrętów
podwodnych  [
>> ]
CHOPIN - drobnicowiec, PLO
CHR SASS - frachtowiec, Dania
CHRYSANTHEMUM - HMS CHRYSANTHEMUM, sloop
CITY OF ROME - statek pasażersko-towarowy, USA
CITY OF WARSAW - statek pasażerski, USA
CLÄRE HUGO STINNES I - statek niemiecki
CLINTONIA - statek brytyjski, ofiara U 28
CLYDE VALLEY - CLYDEVALLEY, brytyjski statek
COLLINGWOOD - pancernik barbetowy, W. Brytania
COLUMBIA - transatlantyk
COLUMBIA - frachtowiec, Dania
CONQUEROR - HMS CONQUEROR, atomowy OP, W. Brytania
CORONADO - s.s. CORONADO, HMS CORONADO
CORREGIDOR - statek pasażerski, Filipiny
COTTICA - statek rowarowo-pasażerski, Holandia
COURAGEOUS - HMS COURAGEOUS, lotniskowiec | 1 | 2 |
CRESSY - HMS CRESSY, krążownik pancerny, W. Brytania
CRYSTAL JEWEL (1956) - brtyjski masowiec
CUAUHTEMOC - meksykański bark szkolny [ foto A. Patro ]
CUBA - krążownik kubański
CUTTLEFISH - USS CUTTLEFISH, am. okręt podwodny
CYCLOPE - holownik, Francja
CYCLOPS - HMS CYCLOPS, okręt macierzysty okrętów podwodnych
CYRLA - zbiornikowiec, POlska
D1 - HMS D1, brytyjski okręt podwodny
D7 - HMS D7, brytyjski okręt podwodny
D-1 - DIEKABRIST, radziecki okręt podwodny
D-2 - NARODOWOLEC, radziecki okręt podwodny
D-3 - radziecki kuter torpedowy
D-4 - RIEWOLIUCJONIER, radziecki okręt podwodny
D-6 - JAKOBINIEC, radziecki okręt podwodny
DAEDALUS - HMS DAEDALUS, korweta  
DAKAR - INS DAKAR, izraelski okręt podwodny, który zaginął na M.
Śródziemnym, ex HMS TOTEM [
>> ]
DALNEVOSTOCHNYY KOMSOMOLETS - niszczyciel, ZSRR,
DANAE - HMS DANAE, lekki krążownik, ORP CONRAD
DANGTU - trałowiec, Chińska Republika Ludowa
DANMARK - m.s. DANMARK, zbiornikowiec, Dania  
DAPHNE - okręt podwodny, Dania
DAR MŁODZIEŻY - szkolna fregata, Polska
DAR POMORZA - szkolna fregata, Polska - 1 | 2 | 3 | 4 |
DAREK - holownik, Polska
DARING - HMS DARING, niszczyciel brytyjski
d'ASSAS - krążownik, Francja
DELFIN - ORP DELFIN, polski trałowiec bazowy
DELFIN - grecki okręt podwodny
DELFINEN - HSDMS DELFINEN, o. podwodny, Dania
DELFINUL - okręt podwodny, Rumunia
DELFINUL - drugi rumuński okręt podwodny o tej nazwie
DENNY ROSE - frachtowiec, Wielka Brytania
d'ENTRECASTEAUX - krążownik, Francja
d'ENTRECASTEAUX - awizo kolonialne, Francja
d'ENTRECASTEAUX - hulk belgijski, ex franc. krążownik
DEUTSCHLAND - pierwszy podwodny statek handlowy, późniejszy U-Boot U-
155  [
>> ]  
DEUTSCHLAND - okręt kazamatowy, Niemc
DEUTSCHLAND - pancernik, Niemcy
DEUTSCHLAND - pancernik "kieszonkowy", Niemcy
DEVASTATION - pancernik, Wlk. Brytania
DIAMANTIS - frachtowiec, Grecja
DICTATOR - USS DICTATOR, monitor  
DOEWA - zbiornikowiec, Wielka Brytania, Antyle Hol.
DOLPHIN - USS DOLPHIN, SS-169, okręt podwodny USA
DONETZ - frachtowiec, ZSRR
DORCHESTER - USAT DORCHESTER, transportowiec wojska
DRACHE - okręt szkolny artyleryjski, Niemcy
DRAGON - ORP DRAGON, HMS DRAGON, krążownik
DRIADE - korweta, Włochy
DRISTIGHETEN - pancernik obrony wybrzeża, Szwecja
DRUDGE - HMS DRUDGE, kanonierka eksperymentalna
DRUŻBA - fregata, Ukraina
DUBROVNIK - niszczyciel, Jugosławia
DUSKEN - parowiec norweski
DZIERŻINSKIJ - (Dzierżyński) pierwszy krążownik rakietowy
DZIERŻINSKIJ - (Dzierżyński) niszczyciel, ZSRR
DZIK - ORP DZIK, polski okręt podwodny typu 'U'
DZIK - ORP DZIK, polski okręt podwodny typu 'FOXTROT'
DZIK - ORP DZIK, polski trałowiec bazowy
E1 - USS E1, okręt podwodny SS 24, U.S.A.  
E3 - HMS E3, brytyjski okręt podwodny typu 'E' I seria
E5 - HMS E5, brytyjski okręt podwodny typu 'E' I seria
E8 - HMS E8, brytyjski okręt podwodny typu 'E' I seria
E9 - HMS E9, brytyjski okręt podwodny typu 'E' II seria
E13 - HMS E13, brytyjski okręt podwodny typu 'E' II seria
E48 - HMS E48, brytyjski okręt podwodny typu 'E' III seria
EASTLAND - wycieczkowy statek pasażerski, katastrofa w Chicago
EDGAR BONNET - holownik ratowniczy, Kanał Sueski
EL ARGENTINO - frachtowiec, Wielka Brytania
ELBA - okręt balonowy, Włochy
ELBE - okręt ochrony rybołówstwa, baza R-Bootów, Niemcy
ELBLĄG - pojazdowiec PLO
ELEANOR - MFA ELEANOR, transportowiec min
ELLA - transportowiec, ZSRR
ELLENAI - statek wycieczkowy, Polska
ELSTER - frachtowiec, Niemcy
ELŻBIETA - statek pasażerski, Polska
EMILE MIGUET - zbiornikowiec, Francja
EMMA - frachtowiec, Francja
EMPIRE MACKAY - HMS EMPIRE MACKAY, lotniskowiec
ENGADINE - HMS ENGADINE, transportowiec wodnopłatowców
ENGELS - niszczyciel z działem 305 mm, ZSRR
ENRICO TAZZOLI - okręt podwodny, typ 'GATAO', ex USS BARB
EREBUS - HMS EREBUS, monitor brytyjski typu TERROR  [ >> ]  
ESKDENE - frachtowiec Wielka Brytania, zbud. 1934
ESPADON - okręt podwodny, Francja
ESPERO - niszczyciel, Włochy
EUROPA - transatlantyk niemiecki, am. transportowiec wojska USS EUROPA -
baza wodnosamolotów, Włochy
EXCALIBUR - HMS EXCALIBUR, okręt podwodny, Wielka Brytania
F - typ amerykańskich okrętów podwodnych
F-1 - USS F-1 (CARP) - amerykański okręt podwodny
F-1 - brazylijski okret podwodny
F-8 włoski okręt podwodny, włoski typ 'F'
FAIRSEA - statek pasażerski, Włochy
FANEROMENI - frachtowiec, Grecja
FANTASSIN - niszczyciel, Francja
FARFADET -okręt podwodny, Francja
FARNCOMB - HMAS FARNCOMB, klasa "Colins", Australia
Floating Chernobyl? - raport analityka wojskowego o rosyjskich okrętach
podwodnych [
>>]
Feldkirchner, Johannes - dowódca U-Bootów U 17 i UC 25  [
>> ]
FELIKS - holownik, Polska
FELIKS  DZIERŻYŃSKI - chłodniowiec, późniejszy stawiacz min URAL
FERRY - okręt podwodny, Peru
FISHBOURNE - prom samochodowy, Wielka Brytania
FLAMBOYANCE - szkuner, Wyspy Dziewicze
FLAMINGO - statek turystyczny, Polska
FLORA - duński okręt podwodny
FLYING FOX - HMS FLYING FOX, sloop
FOAM QUEEN - kabotażowiec, Wielka Brytania
FORMIDABLE - HMS FORMIDABLE, pancernik, Wielka Brytania
FORTH - HMS FORTH, okręt-baza okrętów podwodnych, W. Brytania  |
1 |
FORTUNA - bark, Włochy
FRANCE - transatlantyk, statek szpitalny, Francja
FRANCJA  - bocznokołowiec, Polska
FRANK PARISH - frachtowiec, Wielka Brytania
FRANKLIN - USS FRANKLIN CV13, lotniskowiec USA
FREDENSBORG - statek, Dania
FREIBURG - okręt doświadczalny broni torpedowej, Niemcy
FREIBURG - okręt szpitalny, Niemcy
FRESNEL - okręt podwodny, Francja
FRONTENAC - zbiornikowiec, Norwegia
FURIOUS - HMS FURIOUS, krążownik
FURST MENSCHIKOFF - statek pasażerski, Finlandia
G3 - HMS G3, brytyjski okręt podwodny typu 'G'
G4 - HMS G4, brytyjski okręt podwodny typu 'G'
G10 - HMS G10, brytyjski okręt podwodny typu 'G'
G 14 - torpedowiec, Holandia
G 16 - torpedowiec, Holandia
G-171 - torpedowiec, Niemcy [ >> ]
GAFIEL - trałowiec typu Fugas, ZSRR  [
>> ]
GALATHEA - duński okręt podwodny
GANGUT - pancernik, Rosja, ZSRR  [ >> ]
GAR - USS GAR (SS 206), okręt podwodny typu 'T', USA
GARIBALDI - krążownik, Argentyna
GARIBALDINO - niszczyciel, Włochy
GARLAND - ORP GARLAND, niszczyciel
GARM - kabotażowiec, Finlandia
GAZIANTEP - fregata rakietowa, Turcja
GDAŃSK - statek pasażerski, Polska [ >> ]
GDYNIA - frachtowiec, Polska  [ >> ]  
GDYŃSKI KOSYNIER - chłodniowiec, Polska [ 1 ]
GENERAL GUERRERO - krążownik, kanonierka, transportowiec, Meksyk
GENERAŁ GROT-ROWECKI - masowiec PŻM, Polska, obecnie pod banderą
maltańską [
>> ]
GENERAŁ HALLER - ORP GENERAŁ HALLER, kanonierka, Polska  
GENERAŁ SIKORSKI - drobnicowiec PLO, Polska
GENERAŁ TADEUSZ KOŚCIUSZKO - fregata rakietowa
GENERAŁ WALTER -  statek PLO, Polska, ex MINDEN, ex EMPIRE NIDD, ex
ŁÓDŹ, ex DENIS DAVYDOV [
>> ]
GENTLEMAN - jacht motorowy, Polska
GEORGE WASHINGTON - parostatek, USA
GIACOMO NANI - włoski okręt podowodny, typ 'BARBARIGO'
GIEORGIJ SIEDOW - lodołamacz, ZSRR
GIRALDA - jach króla Hiszpanii
GLITRA  - pierwszy statek zatopiony przez okręt podwodny
GLIWICE - ex LIDA, masowiec, PŻM
GLÜCKAUF - pierwszy zbiornikowiec transoceaniczny, Niemcy
GNEISENAU - statek pasażerski, Niemcy
GNEISENAU - pancernik, Niemcy
GNEISENAU - fregata, okręt szkolny, Niemcy
GNIEWKO - R-11, holownik ratowniczy marynarki wojennej
GNIEZNO - ORP GNIEZNO okręt transportowo-minowy
GOEBEN - krążownik liniowy, Niemcy   [ >> ]
GOLFINHO - okręt podwodny typu 'DELFIM', Portugalia
GORCE - zbiornikowiec, Polska
GOTLAND - okręt podwodny, Szwecja
GOYA - transportowiec, Niemcy
GRAF ZEPPELIN - lotniskowiec, Niemcy [ 1 ] [ 2 ]
GRAIN - HMS GRAIN, trałowiec
GRAMPUS - USS GRAMPUS (SS-4), okręt podwodny
GRAN CANARIA - chłodniowiec, Niemcy
GRANMA - jacht Fidela Castro,
Che Guevara i rewolucja kubańska  [ >> ]
GRAPH - HMS GRAPH, ex U-570, okręt podwodny, Wielka Brytania
GRAŻYNA - statek pasażerski, Polska  [
>> ]
GRENVILLE - HMS GRENVILLE, niszczyciel        
GRILLE - jacht Adolfa Hitlera, awizo, Niemcy  [1 >> ] [2 >> ]
GRILLET - Motorboot 1, Motorboat 1, motorówka z jachtu Adolfa Hitlera,
Niemcy
GRILSE - HMS GRILSE, trawler
GROM - ORP GROM, niszczyciel, Polska [2]
GROM - korweta, ZSRR i Rosja
Grudziński, Jan - dowódca ORP ORZEŁ
GRYF - ORP GRYF, stawiacz min, Polska  
GRYF - ORP GRYF, okręt szkolny, Polska
GRZEGORZ - holownik, Polska
GULL - latarniowiec, Wielka Brytania
GUYSBOROUGH - HMCS GUYSBOROUGH, trałowiec kanadyjski
H-3 - USS H-3, amerykański okręt podwodny
H-5 - holownik Marynarki Wojennej
H30 - HMS H30, okręt podwodny, Wielka Brytania
H31 - HMS H31, okręt podwodny, Wielka Brytania
H34 - HMS H34, okręt podwodny, Wielka Brytania
H44 - HMS H44, okręt podwodny, Wielka Brytania
H47 - HMS H47, okręt podwodny, Wielka Brytania
H49 - HMS H49, okręt podwodny, Wielka Brytania
H50 - HMS H50, okret podwodny, Wielka Brytania
HA-19 - japoński miniaturowy okręt podwodny
HA-101 - japoński podwodny okręt zaopatrzeniowy
HA-102 - japoński podwodny okręt zaopatrzeniowy
HAGEN - okręt szkolny, Niemcy
HAIDA - HMCS HAIDA, niszczyciel, Kanada
HAIFA - INS HAIFA, izraelska fregata typu "Hunt I"
HAJEN - 1. okręt podwodny szwedzkiej marynarki
HALLE - frachtowiec, Niemcy
HALKA - statek pasażerski, Polska
HANNIBAL - HMS HANNIBAL, pancernik
HĂ NỘI - okręt podwodny, Wietnam
HANOI - m.s. HANOI, drobnicowiec,  Polska
HANSA  - holownik, Niemcy
HAŃCZA - ORP HAŃCZA, polski trałowiec bazowy projektu 207P
HARALD - frachtowiec, Szwecja
HARUNA MARU - trasportowiec, Japonia
HAVKATTEN - torpedowiec, Dania
HAWAII MARU - transportowiec japoński, okręt śmierci
HAWKE - HMS HAWKE, krążownik brytyjski
HEJMDAL - krążownik, Dania
HEKTORIA - statek wielorybniczy, Norwegia, Wielka Brytania
HEL - polski frachtowiec
HEL - polski kuter ratowniczy
HELGA - tender, Niemcy
HELIOS - frachtowiec, Niemcy
HENRI FOURNIER - okręt podwodny, Francja
HENRIETTA II - tylnokołowiec, USA
HENRYK RUTKOWSKI - żaglowiec, Polska
HERBERT D. MAXWELL - szkuner, USA
HERKULES - holownik ratowniczy, PRO
HERLUF TROLLE - pancernik obrony wybrzeża, Dania
HERMITAGE - USS HERMITAGE, transportowiec wojska
HEROS - parowy holownik, Polska
HEROS - motorowy holownik, Polska
HEWELIUSZ - ORP HEWELIUSZ, okręt hydrograficzny
HIDROGRAFS - statek hydrograficzny, Łotwa
HMTB 38 - torpedowiec brytyjski
HOEGH TRANSPORTER - frachtowiec, Norwegia
HOGUE - HMS HOGUE, krążownik brytyjski
HOHENZOLLERN - jacht cesarski, Niemcy  
HOLLAND - USS HOLLAND (SS-1) pierwszy okręt podwodny USA
HOLLAND VI - okręt podwodny Johna Hollanda, późn. USS HOLLAND
HOLLAND 1 - okręt podwodny, Royal Navy
HOLLAND MARU - frachtowiec, Japonia
HOOD - HMS HOOD (1918), krążownik liniowy, Wielka Brytania [ 1 ][ 2 ][ 3 ]
[
4 ][ 5 ][ 6 ][ 7 ][ 8 ]  
HORST WESSEL - żaglowiec, Niemcy
HOUSATONIC - zbiornikowiec, Wielka Brytania
HOUSTON - statek kontrrewolucjonistów kubańskich1961
HS 92 - patrolowiec, Niemcy, Kriegsmarine
HS 114 - patrolowiec, Niemcy, Kriegsmarine
HUASCAR - monitor, Peru, Chile
HUMAITA - brazylijski okręt podwodny  [
>> ]
HUNTSMAN - brytyjski frachtowiec
HURMAT - pakistański okręt podwodny, typ 'AGOSTA'
HUTA FLORIAN - drobnicowiec, Polska
HUTNIK - ORP HUTNIK, korweta rakietowa
HVAR - okręt-baza okrętów podwodnych, Jugosławia
HYDROGRAF-10 - motorówka hydrograficzna, Polska
I-1 - japoński krążownik podwodny
I-3 - japoński krążownik podwodny
I-7 - japoński krążownik podwodny  
I-8 - japoński krążownik podwodny
I-54 - japoński krążownik podwodny
I-61 - japoński okręt podwodny
I-73 - japoński okręt podwodny
IGNACY DASZYŃSKI - masowiec PŻM, Polska
ILLINOIS (BB-7) - pancernik, USA [
>> ]
ILTIS - torpedowiec, Niemcy
IMANTA - trałowiec, Dania
IMPIERATOR ALEKSANDR II - pancernik, Rosja [>>]
IMPIERATRICA MARIJA -  pancernik, Rosja  [
>> ]
INDIANA - BB-1, pancernik U.S.A.  [
>> ]
INDIANAPOLIS - USS INDIANAPOLIS, ciężki krążownik
INFLEXIBLE - HMS INFLEXIBLE, krążownik liniowy
IRMA - masowiec PŻM, Polska  [
>> ]
IRMA - statek rybacki, Francja, ofiara U-Boota
ISA - masowiec PŻM, Polska  [ >> ]
ISKRA - ORP ISKRA, żaglowiec szkolny (szkuner)
ISOLDA - masowiec PŻM, Polska
ISSLIEDOWATIEL - ex niemiecki trałowiec, ZSRR
ITALIA - pancernik, Włochy  [
>> ]
IVERIA - katamaran pasazerski, ZSRR
J7 - HMS J7, później HMAS J7, okręt podwodny
JAMNO - masowiec, Polska
JAN HEWELIUSZ - prom kolejowo-samochodowy, PLO
JANEK KRASICKI - drobnicowiec, Polskie Linie Oceaniczne
JANIS RAINIS - transportowiec, ZSRR
JAROSŁAW DĄBROWSKI - chłodniowiec, PLO
JASKÓŁKA - ORP JASKÓŁKA, trałowiec typu FM
JASON - HMS JASON, okręt hydrograficzny Royal Navy
JASTRZĄB - ORP JASTRZĄB, ex USS S25, o. podwodny, Polska
JASTRZĄB - ex KOBBEN, okręt podwodny, Polska
JAŚ - motorówka, Polska
JEAN CORRE - okręt podwodny, dawny U-Boot, Francja
JEDNOŚĆ ROBOTNICZA - rudowęglowiec, Polska
JERMAK - lodołamacz, Rosja i ZSRR [
>> ]
JINGEI - japoński okręt-baza okrętów podwodnych  
Jolly Roger - flaga piracka  [ >> ]
JOHANNA VAN DER MERWE - SAS JOHANNA VAN DER MERWE, okręt
podwodny RPA [ >> ]
JOHN HAYS HAMMOND - szkuner, USA, ofiara U-Boota
JOSEPH CONRAD H161 - trawler, Wielka Brytania
JOSIF STALIN - lodołamacz, ZSRR  [
>> ]
JÓZEF CONRAD - drobnicowiec PLO, ofiara lotnictwa USA  | 2 |
JULES VERNE - okręt-baza o. podwodnych, okręt warsztatowy, Francja
JULES VERNE - okręt warsztatowy, Francja
JUNAK - okręt podwodny, Jugosławia  [ >> ]
JUREK - holownik, Polska
JURIJ DOŁGORUKIJ - atomowy okręt podwodny, Rosja
JUROS VILKAS - trawler, Litwa
JUSTICE - francuski pancernik typu "Liberté"  [
>> ]
K I - okret podwodny, Holandia
K XVIII - okręt podwodny, Holandia
K-5 - kuter towarowo-pasażerski, Marynarka Wojenna
K-21 - radziecki okręt podwodny, typ 'K' seria XIV
K-54 - radziecki okręt podwodny, typ 'K' seria XIV   
K22 - HMS K22, brytyjski turboparowy okręt podwodny
KAIJA - statek łotewski
KALEV - pierwszy estoński okręt podwodny  [ >> ]
KAPITAN BORCHARDT - szkuner, Polska
KAMCZACKI KOMSOMOLEC - KAMCHATSKIY KOMSOMOLETS -  okręt-baza
okrętów podwodnych, ZSRR
KAMBR - holownik, Polska
Kanał Mazurski -  Masurische Kanal
KAPER - holownik PMW
KARŁ MARKS - niszczyciel, ZSRR, typ 'NOWIK'
Karnicki, Borys - dowódca ORP SOKÓŁ  [ >> ]
KARPATY (II) - zbiornikowiec PLO i PŻM  [
>> ]
KARU  - lodołamacz, Estonia, Rosja
KASHIMA - okręt szkolny, Japonia
KASZUB - ORP KASZUB, okręt podwodny typu M serii XV, Polska
KAZIMIERZ - holownik, Polska
KILLIN - parowiec, ofiara krążownika EMDEN
KINCHELA - HMAS KINCHELA, stawiacz zagród
KIWI - HMNZS KIWI, trałowiec, Nowa Zelandia
KOBBEN - późn. A-1, okręt podwodny, Norwegia [ >> ]
KOŁDUN - monitor, Rosja
KOMENDANT PIŁSUDSKI - ORP KOMENDANT PIŁSUDSKI, kanonierka,
Polska  [
>> ]
KOMET - niemiecki krążownik pomocniczy, "Schiff 45", "Raider B"
KOMINTERN - krążownik, ZSRR
KOMMUNA - rzeczny "lotniskowiec", Rosja
KOMMUNA - okręt ratowniczy okrętów podwodnych, ZSRR, Rosja
KOMSOMOLEC - okręt szkolny, ZSRR, ex rosyjski OKIEAN
KOMSOMOLEC - parostatek z jeziora Bajkał
KOMSOMOLEC BIEŁORUSSII - trałowiec, typ T-43, ZSRR
KOMSOMOLEC LITWY - fregata, ZSRR, projekt 50, Riga Class
KOMSOMOLEC ŁATWII - trałowiec, typ T-43, ZSRR
KONDOR - okręt podwodny projetu 613 (Whiskey)  [ >> ]
KONSTRUKTOR - radziecki niszczyciel z jeziora Ładoga
KONTRADMIRAŁ X. CZERNICKI - KONTRADMIRAŁ XAWERY CZERNICKI  [ 1 ]
KONTROLER-6 - motorówka inspekcyjna
KONTROLER-8 - motorówka inspekcyjna
KOPALNIA MIECHOWICE - Polska
KORRIGAN - okręt podwodny, Francja
KORSARZ - ORP KORSARZ, ex PILOT V
KORSVIK - frachtowiec, statek zaopatrzeniowy armii Norwegen
KOŚCIUSZKO - statek pasażerski, transportowiec wojska
KOŚCIUSZKO - drobnicowiec PLO, ex RHEINFELS, Polska
KOVNO - statek pasażersko-towarowy, Wielka Brytania
KP-72 - motorówka WOP
KP-141 - kuter patrolowy WOP
KRAKOWIAK - ORP KRAKOWIAK, polski niszczyciel eskortowy typu Hunt II  [
1 ] [ 2 ]
KRAKOWIAK - ORP KRAKOWIAK, polski okręt podwodny typu 'M' (Malutka)  [
>> ]
KRAKUS - holownik, PMW
KRASIN - lodołamacz, Rosja i ZSRR [ >> ]
KRASNYJ KRYM - lekki krążownik, ZSRR  [
>> ]
Krawczyk, Bogusław - dowódca ORP WILK  [ >> ]
KRECZET - statek, ZSRR
Kretschmer, Otto - dowódca U-23 i U-99  [ >> ]
KRIVS - frachtowiec, Łotwa, ZSRR
KRUZENSHTERN - żaglowiec,  ZSRR, Rosja
KT-834 - kuter trałowy, ZSRR
KUJAWIAK - torpedowiec polski, dawny niemiecki A 68  [ >> ]
KUJAWIAK - polski okręt podwodny typu 'M' (Malutka)  [ >> ]  
KUJAWY - masowiec, PŻM, Polska  [ >> ]
Kuligiewicz Mieczysław - autor licznych opracowań
KURP - polski okręt podwodny typu 'M' (Malutka)  [ >> ]
KURSK - K-141 KURSK, rosyjski atomowy OP klasy OSCAR II
Kuter torpedowy - Estonia
KUTNO  - s/s KUTNO, masowiec, Polska Żegluga Morska
L-2 - STALINIEC, radziecki podwodny stawiacz min
L-4 - GARIBALDIJEC, podwodny stawiacz min, ZSRR
L-18 - podwodny stawiacz min, ZSRR
L-20 - podwqodny stawiacz min, ZSRR
L3 - HMS L3, brytyjski okręt podwodny typu 'L'
L4- HMS L4, brytyjski okręt podwodny typu 'L'
L12 - HMS L12, brytyjski okręt podwodny typu 'L'
L54 - HMS L54, brytyjski okręt podwodny typu 'L'  
L55 - HMS L55, okręt podwodny, Wielka Brytania, ZSRR  [ >> ]
L'HIRONDELLE - statek badawczy księcia Monaco
LA BONNE-NOUVELLE - statek kościelny, Francja
LA DANOISE - barka szpitalna, Francja
LA FLANDRE - zbiornikowiec, Holandia
LA LOIRE - transportowiec skazańców, Francja
LA  PROVENCE - transatlantyk, Francja
LACHS HH61 - kuter rybacki, Niemcy
LAHTI - kanonierka, ZSRR
LAILA - frachtowiec, Dania
LAILA I - statek towarowy,ex LAILA 5, ex ŁADOGA-105, Polska
LAILA II - statek towarowy, ex LECHIA, ex ŁADOGA-108, Polska
LAMA - holownik, Francja
LAWRENCE - HMIS LAWRENCE, sloop
LAZARETTSCHIFF A - statek szpitalny (BERLIN), Niemcy
LAZARETTSCHIFF B- statek szpitalny (ROBERT LEY), Niency
LAZARETTSCHIFF C- statek szpitalny (STUTTGART), Niemcy  
LAZARETTSCHIFF D- statek szpitalny (WILHELM GUSTLOFF), Niemcy
LE REDOUTABLE - okręt podwodny, Francja
LE REDOUTABLE - atomowy okręt podwodny, Francja
LEIPZIG - bocznokołowie, statek szpitalny, Niemcy
LEMBIT - kanonierka, Estonia
LEMBIT - podwodny stawiacz min, Estonia, ZSRR  [ 1 ][ 2 ]
LENIN - parowiec pasażersko-towarowy, ZSRR
LENINGRAD - drobnicowiec, PLO
LENINSKIY KOMSOMOLETS - atomowy okręt podwodny,  ZSRR  [
>> ]
LEONID TELIGA - drobnicowiec, Polska
LEONTIY MARTINOVICH - holownik
LEPANTO - pancernik, Włochy
LEUNA - statek pasażersko-towarowy, NIemcy
LEVIATHAN - INS LEVIATHAN, okręt podwodny, Izrael
LEVIATHAN - USS LEVIATHAN,amerykański transportowiec wojska, ex
niemiecki s.s. VATERLAND [
>> ]
LEVIATHAN - s.s. LEVIATHAN, iniowiec pasażerski, USA
LIBAWSKIJ - latarniowiwec, Rosja
LILLI SCARLETT - prom
LIMA - niszczyciel, Portugalia
LIWIEC - pojemnikowiec, Polska
Li-MIN - kanonierka, Mandżukuo
LOT - zbiornikowiec marynarki wojennej, Francja
LOUHI - stawiacz min, baza OP, Finlandia
LOWESTOFT - HMS LOWESTOFT, fregata, W. Brytania
LUBBEN - o. desantowy Ludowej Marynarki NRD (Volksmarine)
LUBECKI - holownik, Polska
LUBLIN - ORP LUBLIN, okręt transportowo-minowy
LUCIA - HMS LUCIA, tender okrętów podwodnych
LUDION - okręt podwodny, typ 'NAIADE', Francja
LUSITANIA - RMS LUSITANIA, transatlantyk, Wielka Brytania  
LÜTZOW - ex DEUTSCHLAND, pancernik "kieszonkowy", Niemcy  
LWÓW - żaglowiec szkolny, okręt-baza okrętów podwodnych
LYDYS - kuter strażniczy, Litwa
Łodzie podwodne gangsterów - przemyt kokainy i gangi narkotykowe
ŁOŚ - holownik, Polska
Łunin, Nikołaj A. - dowódca SZCZ-421 i K-21
M-1 - kuter torpedowy, Irlandia
M1 - HMS M1, monitor podwodny, Wielka Brytania  [ 1 ] [ 2 ]
M1 - Hr. Ms. M 1 , okręt podwodny, podwodny stawiacz min, Holandia
M.1 - motorówka dowódcy Floty, Polska
M2 - HMS M2, monitor podwodny, później pierwszy w historii podwodny
"lotniskowiec", Wielka Brytania  
M3 - HMS M3, monitor podwodny, później podwodny stawiacz min, Wielka
Brytania
M8 - kuter trałowy, Szwecja
M 85 - trałowiec, Niemcy
M-22 - motorówka cumownicza, Marynarka Wojenna
M-32 - okręt podwodny, ZSRR, typ 'M', serii XII
M-55 - okręt podwodny, ZSRR, typ 'M' serii VI-bis
M-72 - okręt podwodny, ZSRR, typ 'M' serii VI-bis
M-73 - okręt podwodny, ZSRR, typ 'M' serii VI-bis
M-96 - okręt podwodny, ZSRR, typ 'M' | 1 | 2 |
M-174 - okręt podwodny, ZSRR, typ 'M'
M 112 - trałowiec, Niemcy, typ 'Minensuchboot 1916'
M 295 - trałowiec, Niemcy, typ 'Minensuchboot 1940'
M 515 - trałowiec, Niemcy, typ 'Minensuchboot 1916', ex ARKONA
M 696 - trałowiec, Francja
MAGENTA - pancernik, Francja
MAGUELONE - zbiornikowiec, Francja
Malinin, Borys M. - konstruktor radzieckich okrętów podwodnych
MAIDSTONE - baza okrętów podwodnych, Royal Navy [ >> ]
MAI-ZM - dwuosobowa łódź podwodna, ZSRR
MAINE - USS MAINE, krążownik pancerny
MAININKI - frachtowiec, Finlandia
MAJA - gondola
MAJA - dźwig pływający
MAJESTIC - HMS MAJESTIC, pancernik
MAJOR SUCHARSKI - drobnicowiec, PLO
MALAYA - HMS MALAYA, pancernik
MALBORK - holownik tylnokołowy, Polska | 1 | 2 |
MAMRY - rudowęglowiec, PŻM
MANIPUR - frachtowiec, makieta krążownika liniowego
MARAT - pancernik, ZSRR  | 1 | 2 |
MARIA VAN RIEBEECK - SAS MARIA VAN RIEBEECK, RPA
MARIAN - holownik, Polska
MARIOTTE - okręt podwodny, Francja
MARNEULI - statek, ZSRR, Ukraina
MARS - SMS MARS, artyleryjski okręt szkolny, Niemcy  [ >> ]  
Marynarka wojenna w czasie wojny domowej w Hiszpanii  [ >> ]
MAS 124 -  włoski kuter
MAS 526 - włoski kuter torpedowy
MASŁAW - holownik, Polska
MATINA - frachtowiec, Wielka Brytania
MAYFLOWER, THE PRESIDENT'S YACHT - jacht prezydenta USA  
MAZOWSZE - statek wycieczkowy, Polska
MAZOWSZE- okręt podwodny, Polska  
MAZUR - ORP MAZUR, torpedowiec, szkolny okręt artyleryjski,
MAZUR - ORP MAZUR, okręt podwodny, typ M-XV (Malutka)  + 1 |
MAZURKA - HMS MAZURKA, trałowiec kanałowy
MAZURKA - HMS MAZURKA, trałowiec pomocniczy
MAZURY - drobnicowiec, PŻM, PLO, Polska
MAZURY - masowiec, PŻM, Polska
MECIDIYE - turecki krążownik
MEDUSA - włoski okręt podwodny
MEDWAY - HMS MEDWAY (F 25), baza OP
MEMPHIS - USS MEMPHIS, SSN 691, atomowy OP typu LOS ANGELES
MEWA - ORP MEWA, trałowiec redowy projektu 206F
MEWA - ORP MEWA, niszczyciel min
MICHAIŁ TOMSKIJ - później MIRONYCZ, drewnowiec ZSRR
MIECZYSŁAW - holownik, Polska
MIESZKO I - drobnicowiec, Polskie Linie Oceaniczne, Polska  
MIKOŁAJ REJ - rudowęglowiec, Polska
MILK MAID - rzeczny transportowiec mleka z 1910 roku
miniaturowa łódź podwodna - konstrukcja amatorska z 1934 roku
MIMOSA - korweta, Francja
MINNESOTA - USS MINNESOTA, fregata parowo-żaglowa
MIROSŁAW - holownik lodołamacz
MISS AMERICA X - łódź motorowa, USA
MŁODA GWARDIA - statek szkolny
MOCARZ - holownik, Polska | 1 |
MOHAWK - HMS MOHAWK, niszcczyciel typu 'Tribal'
MONTAGU - HMS MONTAGU, pancernik
MONTE SARMIENTO - statek pasażerski, zaopatrzeniowy, koszarowy
MONTECRISTO - holownik, Włochy
MORS - ORP MORS, polski trałowiec typu YMS
MOSKOWSKIJ KOMSOMOLEC - kanonierka, ZSRR
MOTŁAWA - prom, Polska
MOTŁAWA - koszarka, Polska
MOTORFYSKIB No. II - latarniowiec
motorówka prezydenta W.Th. Wilsona
MÖWE - torpedowiec, Niemcy
MOULUN - kanonierka, Francja
MOUSQUET - niszczyciel, Francja
MP-10 - kuter uzbrojony, Estonia
MŚCIWÓJ  holownik, Polska
MT WASHINGTON - bocznokołowiec, USA
MTB 04 - brytyjski ścigacz torpedowy  
MTB 35 - brytyjski ścigacz torpedowy  
Muller, Enrique - Enrique Muller i marynistyczne pocztówki erotyczne
MYSTERY - statek żaglowy, Wielka Brytania
MYŚLIWY - ORP MYŚLIWY, okręt flagowy PMW
MÜSTECİP ONBAŞI - turecki okręt podwodny, d. francuski TURQUOISE
MUSZLA - kuter ratowniczo-holowniczy, Polska
NADIEŻNYJ - lodołamacz , póź. kanonierka, Rosja, ZSRR  [
>> ]
NAKŁO - ORP NAKŁO, trałowiec bazowy projektu 207P
NANCY - amerykański szkuner pięciomasztowy
NARVAL - okręt podwodny (1899), Francja
NARWHAL - USS NARWHAL (SS-167), krążownik podwodny, USA
NARWIK -  drobnicowiec GAL, PLO i PŻM, ex EMPIRE ROAMER  
NAUTILUS - okręt podwodny, konstruktor: Robert Fulton  
NAUTILUS - kapitan Nemo, Jules Verne
NAUTILUS - HMS NAUTILUS, eksperymentalny okręt podwodny, W.
Brytania  
NAUTILUS - ex USS O-12, wyprawa polarna
NAUTILUS - USS NAUTILUS, SS-571, pierwszy atomowy okręt podwodny,
USA
NAVION SCOTIA - zbiornikowiec
NECKO - ORP NECKO, polski trałowiec bazowy projektu 207P
NELSON - HMS NELSON, pancernik, Wielka Brytania  [ >> ]
NENUPHAR - statek, Francja
NEPTUNE - holownik, Kanada
NEPTUNO - okręt podwodny, Portugalia, ex HMS SPEARHEAD
NETTA - torpedowiec, Belgia
NEW YORK - liniowiec pasażerski, Niemcy
NEW ZEALAND - HMS NEW ZEALAND, krążownik liniowy
NEWA - baza okrętów podwodnych, ZSRR
NIBBIO - torpedowiec, Włochy  
NIELS JUEL -  pancernik obrony wybrzeża, Dania
NIGER - HMS NIGER, kanonierka torpedowa
NIGHTINGALE - HMS NIGHINGALE, tender minowy
NINA - frachtowiec, Finlandia
NISSIN MARU - wielorybniczy, Japonia                 
Niszczyciele typu NOWIK - Rosja, ZSRR  [ >> ]
NOGAT - masowiec PŻM  [ >> ]
NOORD BRABANT - niszczyciel okrętów podwodnych, Holandia
NORDKAPEREN - patrolowiec, dawny torpedowiec, Dania
NORMANDIE - transatlantyk, Francja  [ >> ]
NORTH STAR - transportowiec, USA
NOVATRANS - frachtowiec, Holandia
NOWA HUTA - drobnicowiec, PLO
NYLAND - statek szwedzki, ofiara U 16
O 1 - pierwszy holenderski okręt podwodny
O 20 - holenderski okręt podwodny
O 21 - holenderski okręt podwodny
O 24 - holenderski okręt podwodny
O 27 - holenderski okręt podwodny, ex U-Boot UD 5
OBRUCZEW - bocznokołowiec, Jezioro Aralskie
OCEANOGRAF-2 - kuter hydrograficzny, Polska
OCTOPUS - USS OCTOPUS, okręt podwodny, USA
ODWAŻNY - ORP ODWAŻNY, ścigacz o. podwodnych
OKEAN (Okiean) [
>> ]
OKLAHOMA - pancernik, USA
OKOŃ - holownik, Polska
Okręt podwodny K.A. Szildera
Okręty podwodne typu E - U.S.A.
Okręty podwodne typu S (Staliniec) - ZSRR  [
>> ]
Okręty podwodne typu SZCZ (Szczuka) - ZSRR  [
>> ]
OKSYWIE - pływająca stacja torpedowa
OKTYABRSKAYA REVOLUTSIA - pancernik, ZSRR  [ 1 ] [ 2 ] [ 3 ]
OLIMPIA - statek pasażerski, ex MINER,  Polska,
OLINDA - pierwszy statek niemiecki zatopiony w 1939 r.
OMSK - radziecki atomowy okręt podwodny klasy "OSCAR II"
ONYX - katamaran, Polska
ORAMA - statek pasażerski, pomocniczy transportowiec wojska, Wielka
Brytania  [
>> ]
ORAO - stawiacz min, Jugosławia
ORCADES - s.s. ORCADES, statek pasażerski, Wielka Brytania
ORION - ex ORP ORLIK, okret szkolny LPŻ
ORLANDA - frachtowiec, Niemcy
ORLIK - ORP ORLIK, trałowiec redowy, Polska  [ >> ]
ORMONDE -  statek pasażerski, Australia, HMAT ORMONDE
ORSA - węglowiec, Wielka Brytania
ORZEŁ (I) - ORP ORZEŁ, okręt podwodny, Polska [ >> ]
ORZEŁ (I) - ORP ORZEŁ, okręt podwodny, Polska, relacja ocalałego członka
załogi  [
>> ]
ORZEŁ (II) - ORP ORZEŁ, okręt podwodny projektu 613 (Whiskey), Polska,  [
1 ][ 2 ]
ORZEŁ (III) - ORP ORZEŁ, okręt podwodny projektu 877E (Kilo) czyli
Warszawianka  [
1 ][ 2]
OSIRIS - HMS OSIRIS, okręt podwodny, Wielka Brytania
OSCAR AUSTIN - niszczyciel rakietowy, USA
OSKAR -pchacz, Polska
OSKAR HUBER - statek-muzeum, holownik bocznokołowiec
OSSIAN - frachtowiec, Szwecja
OTARIA - okręt podwodny typu 'GLAUCO" Włochy  
OTTER - SMS OTTER, kanonierka, Niemcy
OTTO LAUFFER - ex HAFENPOLIZEI VI, Niemcy
OURAGAN - niszczyciel, Francja, Polska  1  2
OVENS - HMAS OVENS, o podwodny typu "Oberon", Australia
P-3 - ISKRA, okręt podwodny, ZSRR, II wojna światowa
P48 - HMS P48 - patrolowiec
P-207 - ścigacz okrętów podwodnych, typ KRONSTADT
PACOCHA - okręt podwodny, Peru
PANNA WODNA - statek pasażerski, Polska (dawny trałowiec, Niemcy)
Pancerniki eskortowane przez torpedowce - Niemcy  [
>> ]
PAJŁOT (PILOT) - pierwszy w historii lodołamacz, Rosja  [
>> ]
PANTERA - holownik, Polska
PANTERA - późniejszy KOMISSAR, okręt podwodny Rosji i ZSRR  [
>> ]
PAPAROA - statek pasażerski, Wielka Brytania
PARTHIAN - okręt podwodny, nietypowy patrol, Wielka Brytania  [
>> ]
PASCAL - francuski okręt podwodny typu REDOUBTABLE  [
>> ]
PASSAT - bark czteromasztowy, windjammer
PATIA - HMS PATIA, krążownik pomocniczy
PATHFINDER - HMS PATHFINDER, krążownik
PATRICIA - statek pasażerski, Szwecja
PAUL FRIEDRICH POGGE - bark, XIX wiek, Niemcy
PAUL RENKIN - kanonierka, Belgia
PAWEŁ SZWYDKOJ - statek PLO, drobnicowiec typu B-516
PC-451 - USS PC-451, ścigacz okrętów podwodnych, USA
PEACEMAKER - okręt podwodny z 1886 roku
PELIKAN - ORP PELIKAN, trałowiec projektu 206F (kod NATO: KROGULEC)  
PENELOPE - siarkowiec, Polska Żegluga Morska
PERLE - okręt podwodny typu 'NAIADE', Francja
PETROBUS - zbiornikowiec, Royal Navy
PHOENIX - niemiecki okręt lotniczy
PING HAI - lekki krążownik, Chiny, późn. japoński  
>>
PIETROPAWŁOWSK - pancernik, Rosja  >>
PIGMIEJ - miniaturowy okręt podwodny
PIL 76 - niemiecki kuter strażniczy, Kriegsmarine
P
ILAR - jacht Ernesta Hemingwaya
PILOT V - kuter pilotowy, Polska
PIŁSUDSKI - polski transatlantyk
PIONEER - łódź podwodna, wojna secesyjna w USA
PIONIER - bananowiec, transportowiec, Niemcy
PIORUN - ORP "Piorun", ex HMS "Nerissa"
PIOTR WIELIKIJ - pancernik, Rosja
PITTSBURGH - USS PITTSBURGH, krążownik pancerny
Piwowoński, Jan - marynista
PLATO - mv Plato, drobnicowiec
PLUVIOSE - okręt podwodny, Francja
PO - okręt szpitalny, Włochy
POCAHONTAS - transportowiec, USA
PODHALANIN - torpedowiec, Polska
PODVODNIK NO.18 - okręt podwodny, Bułgaria
POGORIA - barkentyna trzymasztowa, Polska
POLLUX - okręt-baza OP, stawiacz min, Francja  [
>> ]
POLONIA - statek pasażersko-towarowy, Dania, Polska
POMERANIA - prom pasażersko-samochodowy
POMORZANIN - okręt hydrograficzny, ex s/s DEUTSCHLAND [
1]
PORPOISE - HMS PORPOISE, podwodny stawiacz min,  [ 1 ][ 2 ]
PORT DE BEYROUTH - holownik, Francja
PORTUGAL - statek pasażerski, Francja
POTIOMKIN - pancernik, Rosja  [
>> ]
PRAIRIE - USS PRAIRIE, krążownik pomocniczy
PRESIDENT GRANT - transportowiec wojska, USA
PREZIDENTAS SMETONA - patrolowiec, Litwa
PRINZ EUGEN - ciężki krążownik, Niemcy
PRACA - zbiornikowiec PLO, zrabowany przez marynarkę Czang Kai-szeka
Prien, Günther - dowódca U-47
PROFESOR MIERZEJEWSKI - kontenerowiec, Polska
PROLETARIJ - statek, ZSRR
PROMETHEE - okręt podwodny, Francja
PRONZITIELNYJ - torpedowiec, ZSRR, ex T-196
prysznic na pancerniku
PRZYJAŹŃ NARODÓW - drobcowiec, Polska
PT-3 USS PT-3, kuter torpedowy
PT-17 - USS PT-17, później MTB 266, kuter torpedowy
PT-486 - USS PT-486, kuter torpedowy
PUCK - drobnicowiec, Polska  [
>> ]
PURE DUTCH  - jacht motorowy, Holandia
PURITAN - monitor, USA  [
>> ]  
Q 244 - niedoszły pierwszy atomowy okręt podwodny Francji
QUARTO - krążownik (esploratore), Włochy
QUEEN MARY - statek wycieczkowy, USA
R - typ brytyjskich okrętów podwodny  
R-1 - kuter ratowniczo-holowniczy, Polska
R-2 - kuter ratowniczo-holowniczy, KONTROLER 30, Polska
R-3 - kuter ratowniczo-holowniczy, Polska
R-4 - kuter ratowniczo-holowniczy, Polska
R-24 - okręt awaryjno-ratowniczy
R3 - HMS R3, brytyjski okręt podwodny  
R7 - HMS R7, brytyjski okręt podwodny   
R10 - HMS R10, brytyjski okręt podwodny
R18 - kuter trałowy, Niemcy
R23 - kuter trałowy, Niemcy
RADZIONKÓW - drobnicowiec, PLO
RAMSES - łamacz blokady, Niemcy
RATAJ - masowiec, PŻM
RATHLIN - statek ratunkowy konwojów, Wielka Brytania
RAUMA - trałowiec poduszkowiec, Norwegia
REGENT - HMS REGENT, okręt podwodny, Wielka Brytania
REGINA MARGHERITA - pancernik, Włochy
REINIER CLAESZEN - monitor, Holandia  [  
>> ]
RENIFER-0-01  - pchacz, Polska
REVENGE - HMS REVENGE, pancernik (wod. 1915), W. Brytania  
REVENGE - HMS REVENGE, atomowy okręt podwodny (SSBN, klasa
RESOLUTION, wod. 1968), Wielka Brytania  [
>> ]
RHEIN - okręt minowy, Niemcy
RHEIN - bocznokołowiec pasażerski, Niemcy
RICHELIEU - parowiec pasażerski, Kanada
RIESA - bocznokołowiec, statek-muzeum, Niemcy
RIGEL - statek, transportowiec Kriegsmarine, Norwegia [
>> ]
RIO DE JANEIRO - statek, Niemcy
RO 3 - transportowiec, Niemcy
RO-63 - japoński okręt podwodny
ROBERT LEY - statek pasażrski, Niemcy
Romanowski, Bolesław - dowódca OORP Jastrząb, Dzik, Sokół, Sęp
ROGALIN - prom pasażersko-samochodowy
ROLNIK - ORP ROLNIK, korweta rakietowa
ROMEK - holownik
ROMER - drobnicowiec, PLO, Polska   
>>
ROMOLA - HMS ROMOLA, brytyjski niszczyciel, typ 'R'
rotorowiec - pierwszy amerykański
ROYAL OAK - HMS ROYAL OAK, pancernik brytyjski  
ROYAL SOVEREIGN - HMS ROYAL SOVEREIGN, pancernik brytyjski (wod.
1915), późniejszy radziecki ARCHANGIELSK
RUHR - transportowiec Afrika Korps, Niemcy
RUŚ - okręt balonowy, Rosja
RYŚ - ORP RYŚ, pierwszy polski okręt podwodny | 1 | 2 | 3 |
S - typ radzieckich okrętów podwodnych | 1 | 2 |
S1 - torpedowiec fiński
S64 - kontrtorpedowiec niemiecki
S90 - kontrtorpedowiec niemiecki
S113 - kontrotpedowiec niemiecki
S130 - tkontrorpedowiec niemiecki
S177 - kontrtorpedowiec niemiecki
S-1 - okręt podwodny, ZSRR, seria IX
S-2 - okręt podwodny, ZSRR, seria IX  |
1 |
S-3 - okręt podwodny, ZSRR, seria IX  [ >> ]
S-4 - okręt podwodny,  ZSRR, seria IX bis  [
>>]
S-5 - kuter torpedowy (Schnellboot), Niemcy
S-7 - okręt podwodny, ZSRR, seria IX bis  [ >> ]
S-10 - okręt podwodny, ZSRR, seria IX bis  [
>> ]
S-13 - okręt podwodny, ZSRR, seria IX bis [
>> ]
S-36 - USS S-36, okręt podwodny, USA
S-48 - USS S-48, okręt podwodny, USA
S-49 - USS S-49, okręt podwodny, USA
S-56 - okręt podwodny, okręt muzeum, ZSRR, Rosja
SAAR - okręt-baza okrętów podwodnych, Niemcy
SABRE  - brytyjski niszczyciel typu 'S'
SACHSEN - pancernik, Niemcy
SACHSEN - fregata rakietowa, Niemcy
SAKARYA - okręt podwodny, Turcja
SALMON - HMS SALMON, okręt podwodny, Wielka Brytania
SALTA - HMHS SALTA okręt szpitalny, s.s.SALTA
SAN GIL - bananowiec, Panama (t1942)
SANDHURST - HMS SANDHURST, okręt baza, okręt warsztatowy
SANG-O - typ okrętów podwodnych, Korea Północna   
SANTA FE - ARA SANTA FE, okręt podwodny, Argentyna  [ >> ]
SATUR - frachtowiec, ofiara U-Boota, Hiszpania
SAUKKO - okręt podwodny, Finlandia
SAXILBY - frachtowiec, Wielka Brytania
SAXOLEINE - zbiornikowiec, Wielka Brytania
SARATOW - SARATOV,- okręt-baza okrętów podwodnych, ZSRR
SAUCY - HMS SAUCY, holownik ratowniczy
SAZANAMI - niszczyciel, Japonia
SC-133 - USS SC-133,ścigacz okrętów podwodnych
SCHARFSCHÜTZE - niszczyciel austro-węgierski  
SCHARNHORST - krążownik liniowy, Niemcy
SCHLESWIG-HOLSTEIN - pancernik, Niemcy  | 1 | 2 | 3 |
SCHLESWIG-HOLSTEIN - prom, Niemcy
SCHLESWIG-HOLSTEIN - statek rybacki, Niemcy
SCIMITAR - HMS SCIMITAR, niszczyciel, Wielka Brytania
SD-11 - pływająca stacja demagnetyzacyjna, Polska
SD-12 - pływająca stacja demagnetyzacyjna, Polska
SD-13 - pływająca stacja demagnetyzacyjna, Polska
SEADRAGON - USS SEADRAGON, okręt podwodny
SEBASTIANO VENIER - transportowiec, Włochy
SEALION - USS SEALION, okręt podwodny USA
SEEADLER - torpedowiec (Torpedoboot), Niemcy  [
>> ]
SERAPH - HMS SERAPH, okręt podwodny, Wielka Brytania
SĘP - ORP SĘP, okręt podwodny 1 | 2 |
SĘP - ORP SĘP, okręt podwodny typu 'KOBBEN'
SG-141 - kuter patrolowy Straży Granicznej
SHANKUSH - INS SHANKUSH, Indie, okręt podwodny typu 209
SHENZHOU - trałowiec, Chińska Republika Ludowa
SHIKISHIMA - pancernik, Japonia
SHISHUMAR - INS SHISHUMAR, Indie, okręt podwodny typu 209
SICILLIA - pancernik (predrednot), Włochy  [
>> ]
SIBIRIAKOW - lodołamacz, Rosja, ZSRR
SIEGFRIED - pancernik, Niemcy  [
>> ]
SIEWASTOPOL (Sevastopol) - pancernik, Rosja, ZSRR  [
>> ]
SIGRUN - okręt pralnia, Szwecja
SILURE - francuski okręt podwodny typu 'SIRENE'
SINDHUVIR - INS SINDHUVIR, okręt podwodny, Indie, typ Kilo
SIRDHANA - statek pasażerski, Wielka Brytania
SITNICA - okręt baza okrętów podwodnych, Jugosławia
SŁAWA -pancernik, Rosja  [
>> ]
SŁAWOMIR CZERWIŃSKI - okręt-baza okrętów podwodnych
SŁUPSK - drobnicowiec, PLO, Polska
SMILE - statek wycieczkowy, tramwaj wodny, Polska
SMILTYNE - statek wycieczkowy, tramwaj wodny, Polska
SMOK - ORP SMOK, holownik
SMOLNYJ (SMOLNYY) - ZSRR o.baza okrętów podwodnych   
>>
SNAPPER - USS SNAPPER, okręt podwodny, USA  
SOKÓŁ - Holownik Polskiej Marynarki Wojennej
SOKÓŁ - ORP SOKÓŁ, ex HMS URCHIN, polski okręt podwodny, [ 1 ]
SOKÓŁ - ORP SOKÓŁ, polski okręt podwodny projektu 613
SOKÓŁ - ORP SOKÓŁ, polski okręt podwodny typu 'KOBBEN'
SOLIDARNOŚĆ - masowiec, PŻM, Polska
SOŁDEK - rudowęglowiec, statek-muzeum, Polska
SON WON IL - okręt podwodny, Koea Południowa
SPEARFISH - HMS SPEARFISH, okręt podwodny typu 'S'
SPERRBRECHER 5 - przerywacz zapór minowych, Niemcy
SPERRBRECHER 160 - przerywacz zapó minowych, Niemcy
SPICA - T121, szwedzki kuter torpedowy
SPRINGBANK - HMS SPRINGBANK, okręt katapultowy
SPURN - latarniowiec, Wielka Brytania
ST. BARBARA - statek badawczy
Stalin na okręcie podwodnym - rok 1933
STALINIEC - L-2, podwodny stawiacz min, ZSRR
STANISŁAW - holownik, Polska
STANISŁAW DUBOIS - drobnicowiec, PLO
STEADY - HMS STEADY, okręt pomocniczy
STEFAN - holownik, Polska
STEFAN BATORY - transatlantyk, Polska
STEUBEN - ex München, ex General von Steuben, statek pasażerski
Steyer, Włodzimierz - Zapomniany tekst komandora
STICKLEBACK - HMS STICKLEBACK, miniaturowy OP
STILLESEE - frachtowiec, Niemcy
STOLZENFELS - bocznokołowiec pasażerski, Niemcy
STORM - HMS STORM, brytyjski okręt podwodny
STORSTAD - węglowiec, Norwegia
STRALSUND - holownik, Polska
STRASSBURG - okręt szpitalny, Niemcy
STUTTGART - statek pasażrski, Niemcy
SUDWIND - jacht pogrzebowy, Niemcy
SURCOUF - krążownik podwodny, Francja  [ >> ]
SVEA - holownik ZSRR
SWAROŻYC - holownik ratowniczy, Polska
SWIATOJ GIEORGIJ POBIEDONOSIEC - okręt podwodny, Rosja
SYLVANIA - transatlantyk, Wielka Brytania
SZCZ-118 - okręt podwodny tupu SZCZUKA (seria V-bis), ZSRR
SZCZ-128 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria X), ZSRR
SZCZ-202 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria V-bis), ZSRR
SZCZ-203 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria V bis), ZSRR
SZCZ-213 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria X), ZSRR
SZCZ-302 - okręt podwodny typu  SZCZUKA (seria III), ZSRR
SZCZ-303 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria III), ZSRR
SZCZ-324 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria X), ZSRR
SZCZ-422 - okręt podwodny typu SZCZUKA (seria X), ZSRR
ŚLĄZAK - ORP ŚLĄZAK, niszczyciel
ŚLĄZAK - ORP ŚLĄZAK, torpedowiec
ŚLĄZAK - ORP ŚLĄZAK, okręt podwodny typu Malutka, Polska  
ŚMIAŁY - polski ścigacz o. podwodnych, ex radziecki MO 371  
ŚWINOUJŚCIE - ORP ŚWINOUJŚCIE,  polski kuter rakietowy projektu 205
(Osa I)  [
>> ]
T6 - torpedowiec, Jugosławia
T130 - torpedowiec, Niemcy
TABORA - okręt szpitalny (?), Niemcy
TACITURN - HMS TACITURN, Wielka Brytania, okręt podwodny
TADORNA  - frachtowiec, Wielka Brytania
TADEUSZ KOŚCIUSZKO - polski kontenerowiec typu con-ro  | 1 | 2 |
TAILLEBOURG - holownik, Francja
TAKASHIO - japoński okręt podwodny, typ OYASHIO
TAMAR - HMS TAMAR, hulk
TANAIS - kabotażowiec, Polska
TANIN - INS TANIN, izraelski okręt podwodny, ex brytyjski HMS
SPRINGER  [
>>]
TARANTULA - USS TARANTULA, okręt podwodny, USA
TARPAN - holownik, Polska
TERN - HMS TERN, kanonierka rzeczna
TETE - kanonierka, Portugalia
TFA 9 - poławiacz torped, Niemcy
THE QUEEN - statek żaglowo-parowy, Wielka Brytania
THIELBEK - frachtowiec, Niemcy
THOMAS A. EDISON - USS THOMAS A. EDISON, atomowy OP
THRASHER - HMS THRASHER, okręt podwodny
THRESHER - USS THRESHER (SS 220), okręt podwodny typu 'Tambor'
TIFON - monitor, Rosja  [ >> ]
TILIA GORTHON - statek, Szwecja
TINTAGEL CASTLE - korweta, później fregata, Wielka Brytania  
TIRPITZ - pancernik, Niemcy  
TITANIC - transatlantycki statek pasażerski, Wielka Brytania
TOMEK - holownik, Polska
TONNERRE - monitor, Francja
TORO SUBMARINO - peruwiański okręt podwodny
torpedowce Królestwa SHS
TOWARISZCZ KRASIN - drewnowiec, ZSRR
TOWARISZCZ STALIN - drewnowiec, ZSRR
TOURCOING - frachtowiec, Norwegia
TREFF II - statek wielorybniczy, Niemcy
TRITON - okręt podwodny, Francja
TROMBLON - kanonierka, Francja
TUMAK - holownik ratowniczy, Polska  
TURBINIA - statek eksperymentalny, Wielka Brytania
TURBULENT - HMS TURBULENT, okręt podwodny
TURQUOISE - okręt podwodny, Francja
TURTLE - amerykanska łódź podwodna z XVIII w.  
TUSK - USS TUSK (SS 426), OP typu "Tench", afera szpiegowska
TYPHOON - RMAS TYPHOON, holownik Royal Navy
U 1 - pierwszy U-Boot niemieckiej marynarki wojennej
U 1 - duński okręt podwodny, ex ORP DZIK   
U 2 - okręt podwodny, U-Boot typu IIA, Niemcy
U 3 - okręt podwodny, Niemcy
U 3 - okręt podwodny, Austro-Węgry, typ 'Germania'   
U 4  - okręt podwodny, Austro-Wegry, typ 'Germania'
U 4 - okręt podwodny, Niemcy, typ 'U 3'    
U 6 - okręt podwodny, U-Boot typu U-5, Niemcy
U 7  - okręt podwodny, U-Boot typu U-5, Niemcy
U 8 - okręt podwodny, U-Boot typu U-5, Niemcy
U 8 - okręt podwodny,  U-Boot typu IIB, Niemcy  
U 9 - okręt podwodny, U-Boot typu 'U-9', Niemcy
U 9 - okręt podwodny, U-Boot typu II B, Niemcy
U 10 - okręt podwodny, Austro-Węgry
U 11 - okręt podwodny, U-Boot typu IIB, Niemcy  
U 16 - okręt podwodny, U-Boot typu IIB, Niemcy
U 20 - okręt podwodny, U-Boot typu U-19
U 21 - okręt podwodny, U-Boot typu U-19
U 23 - okręt podwodny, U-Boot typu IIB   
U 26 - okręt podwodny, U-Boot typu IA, Niemcy  
U 27 - okręt podwodny , U-Boot typu VIIA , Niemcy  
U 30 - okręt podwodny, U-Boot typu VIIA, Niemcy
U 39 - okręt podwodny, U-Boot typu IXA, Niemcy  
U 45 - pierwszy U-Boot typu VIIB, Niemcy
U 111 - U-Boot typu 'U-81' serii V
U 141 - U-Boot typu II D
U 155 - ex DEUTCHLAND, niemiecki krążownik podwodny
U 333 - okręt podwodny, U-Boot typu VIIC
U-359 - poradziecki okręt podwodny projektu 613 (Whiskey)
U 407 - U-Booy typu VIIC
U 505- U-Boot typu IXC, okręt-muzeum w Chicago
U 530 - U-Boot typu IXC/40  
U 532 - U-Boot typu IX/C40  
U 534 - U-Boot podniesiony z dna morza
U 534 - U-Boot, wino i prezerwatywy
U 977 - U-Boot typu VIIC
U 995 - U-Boot), Niemcy
U 1171 - U-Boot, Niemcy
U 1407 - U-Boot typu XVIIB, późniejszy HMS METEORITE  [ >> ]
U 2363 - U-Boot typu XXIII, Niemcy  [ >> ]
U 2513 - U-Boot typu XXI, późniejszy USS U-2513  [ >> ]
U 2540 - U-Boot typu XXI, późniejszy WILHELM BAUER
UA - niemiecki okręt podwodny, ex turecki BATIRAY  [ 1 ] [ 2 ]
UB - niemiecki okręt podwodny, ex brytyjski HMS SEAL  [ >> ]
UB-I - typ U-Bootów
UB-1 - niemiecki okręt podwodny, typ UB-I
UB-2 - niemiecki okręt podwodny, typ UB-I
UB-21 - niemiecki okręt podwodny, typ UB II
UB-28 - niemiecki okręt podwodny, typ UB-II
UB-94 - niemiecki okręt podwodny, typ UB-III
UB-148- niemiecmiecki okręt podwodny, typ UB-III
UC-1 - niemiecki podwodny stawiacz min, typ UC-1
UC-5 - niemiecki podwodny stawiacz min, typ UC-I
UC-8 - niemiecki podwodny stawiacz min, typ UC-I  
UC-26 - niemiecki podwodny stawiacz min, typ UC-II
UC-I - typ niemieckich podwodnych stawiaczy min  [ 1 ] [ 2 ]
U-Booty - Ernest Hemingway jako łowca U-Bootów i jego jacht PILAR  
U-BUY-A-BOND - przejęty przez Amerykanów U-Boot UC-5
UJ 116 / XANTEN - ścigacz okrętów podwodnych, Niemcy
UJ 1213 - niemiecki ścigacz okrętów podwodnych, ex RAU IV
UJ 1412 - niemiecki ścigacz okrętów podwodnych, ex TREFF II
UJ 1709 - niemiecki ścigacz okrętów podwodnych
UKRAINA - statek, transportowiec, ZSRR
ULA - HNoMS ULA, okręt podwodny, Norwegia
UNDINE - SMS UNDINE, bryg, okręt szkolny, Niemcy
UPHOLDER - HMS UPHOLDER, brytyjski o. podwodny typu 'U'
URSUS - m/.s URSUS, drobnicowiec, PLO   
USTKA - s/s USTKA, parowiec (masowiec) PŻM
UTVAER -  norweski okręt podwodny, ex HMS VIKING
UZ 14 - ścigacz okrętów podwodnych, Niemcy
UZ 16 - ścigacz okrętów podownych, Niemcy
UZ 17 - ścigacz okrętów podwodnych, kuter trałowy, Niemcy
UZ 33 - ścigacz okrętów podwodnych, Niemcy
UZ 35 - ścigacz okrętów podwodnych, Niemcy
V 701 - patrolowiec (Vorpostenboot), Niemcy
V 1506 - patrolowiec (Vorpostenboot), Niemcy
VALAMON LUOSTARI - statek klasztorny, Finlandia
VALOROSO - kanonierka, Włochy
VAN MEERLANT - stawiacz min, Holandia
VAGSHEER - INS VAGSHEER, o. podwodny typu 'Foxtrot', Indie  
VÄINÄMÖINEN - pancernik obrony wybrzeża, Finlandia
VANGUARD - HMS VANGUARD, atomowy okręt podwodny, W. Brytania
VEENDAM - transatlantyk, Holandia, statek koszarowy
VENETIA - HMS VENETIA, niszczyciel
VEPR - WIEPR, rosyjski podwodny okręt atomowy
VERMONT - USS VERMONT, okret koszarowy
VIBORG - duński frachtowiec (+1945)
VICTOR-REVEILLE - ex U-79, francuski okręt podwodny
VIKTORIA - statek pasażerski, tender pancernika SCHARNHORST
VILLE DE NAPLES - statek pasażerski, Francja
VIPERFISH - łódź podwodna poszukująca potwora z Loch Ness
VIRGO 2 - pchacz, Polska
VMV 11 - patrolowiec, Finlandia
VORTICE - włoski okręt podwodny typu 'FLUTTO'
W-1 - radziecki okręt podwodny, II wojna światowa
WADOWICE - m/s WADOWICE, PŻM  
WANDA - statek pasażerski, Polska
WARSZAWA - parowiec pasażersko-towarowy, zatopiony w 1941  
WARSZAWA - ORP WARSZAWA, pierwszy niszczyciel rakietowy
WARSZAWA - ORP WARSZAWA, drugi niszczyciel rakietowy
WARSZAWA - zbiornikowiec, ZSRR  
WARWICK - niszczyciel, Wielka Brytania, typ Admiralty V&W
WASSERSCHUTZPOLIZEI 2 - kuter policyjny, Niemcy  
WATT - okręt podwodny, Francja
Wewiórski Stefan - konstruktor okrętów
WICHER - motorowka Morskiego Dywizjonu Lotniczego, Polska
WICHER - ORP WICHER, niszczyciel, Polska [ 1] [2]
WICHER - ORP WICHER, niszczyciel Marynarki Wojennej PRL [ 1 ]
WIESZCZUN - monitor, Rosja
WILHELM GUSTLOFF - statek pasażerski, okręt szpitalny,  
WILHELM GUSTLOFF - dzwon  
WILHELM PIECK - okręt szkolny typu WODNIK, NRD (Volksmarine)
WHIRLWIND - HMS WHIRLWIND, niszczyciel typu Admiralty V & W
WHITSHED - HMS WHITSHED, niszczyciel typu 'W'
WILK - ORP WILK, pierwszy okręt podwodny o tej nazwie | 1| 2 |
WILK - ORP WILK, okręt podwodny (projekt 641/Foxtrot)  
WILLIAM P FRYE - bark, USA
WIKTOR - holownik, Polska
WIKTOR KONIECKIJ - WIKTOR KONETSKY, holownik, Rosja
WŁADYSŁAW IV - pierwszy polski krążownik, później hulk BAŁTYK
WŁADYSŁAW GOMUŁKA - masowiec, Polska
WODNIK - galeon Zygmunta III Wazy, bitwa pod Oliwą
WODNIK - ORP WODNIK, okręt szkolny  PMW
WOJCIECH - holownik
WOLLIN - pierwszy szczeciński parostatek
WOŁODARSKIJ - niszczyciel, ZSRR
WOŁOGDA - inaczej VOLOGDA, statek, ZSRR
WOOMERA - HMAS WOOMERA, transportowiec amunicji
X - eksperymentalny francuski OP
X1 - HMS X1, krążownik podwodny, Wlk. Brytania
X2 - włoski podwodny stawiacz min
X3 - włoski podwodny stawiacz min
X51 - HMS X51, miniaturowy OP, Wielka Brytania
XE - brytyjskie miniaturowe okręty podwodne
XE8 - HMS XE8 EXPUNGER, brytyjski miniaturowy OP
XIA - chiński podwodny okręt atomowy z rakietami balistycznymi  
YAMATO - pancernik, Japonia
YMS - typ amerykańskich trałowców
YPIRANGA - statek pasażerski, Niemcy
YRJÖ - fiński stawiacz min
YSER - węglowiec francuski
Z 1 - torpedowiec, Holandia
Z 5 - torpedowiec, Holandia
Z-9 - ORP Z-9 (ŚLIMAK) zbiornikowiec wodny
ZAIRE - statek pomnik, statek biblioteka
ZAWISZA CZARNY II- żaglowiec szkolny ZHP
ZÄHRINGEN - SMS ZÄHRINGEN, niemiecki pancernik  
Zbiórka pieniędzy na okręt podwodny im. Józefa Piłsudskiego
ZBYSZKO - kuter ratunkowy Marynarki Wojennej
ZEALANDIC - statek brytyjski, ofiara U-Boota
ZENEK - holownik, Polska
ZENITH - wycieczkowiec
ZGORZELEC - masowiec PŻM
ZIELONA GÓRA - węglowiec typu B-31, Polska Żegluga Morska  
ZIEMIA CHEŁMIŃSKA - masowiec PŻM, Polska
ZIEMIA MAZOWIECKA - masowiec  PŻM, Polska
ZIEMIA ZAMOJSKA - masowiec, PŻM, Polska
ZODIAK - statek hydrograficzny, Główny Urząd Morski
ZONNEWIJK - statek holenderski, później niemiecki RO 24
ZUIDERDAM statek pasażerski, Holandia
Żagle Gdyni 2014 - zlot żaglowców
ŻBIK - ORP ŻBIK, podwodny stawiacz min
ŻBIK - ORP ŻBIK, trałowiec
ŻERAŃ - polski rorowiec
ŻEROMSKI - drobnicowiec, Polskie Linie Oceaniczne
ŻUBR - ORP ŻUBR, trałowiec
ŻUBR - holownik, Polska, ex niemiecki BARDENFLETH
ŻUK - holownik portowy, Polska

IA - typ niemieckich okrętów podwodnych
1 - rosyjski torpedowiec, później Kotlin
2 - radziecki kuter strażniczy na jeziorze Onega
6 - japoński okręt podwodny
4 dywizjon Flotylli Trałowców - Marynarka Wojenna PRL
9 DE JULIO - krążownik, Argentyna
11 Vorpostenflotille - 11 flotylla patrolowców, Niemcy
38 - później 038, torpedowiec brytyjski
126 - albański okręt podwodny typu 'WHISKEY'
301 - bułgarski kuter torpedowy
351 - kuter trałowy (R-Boot), NRD
401 - polski kuter torpedowy drugiej generacji (typ P-6)
405 - polski kuter torpedowy drugiej generacji (typ P-6)
410 - polski kuter torpedowy drugiej generacji (typ P-6)
418 - polski kuter torpedowy drugiej generacji (typ P-6)
452 - polski kuter torpedowy trzeciej generacji
609 - polski trałowiec bazowy
Italian destroyer (cacciatorpediniere) GARIBALDINO
Niszczyciele

GARIBALDINO

Włoski niszczyciel typu
'SOLDATO'

(30.10.2014)
U-Boot u-boat submarine
U-Booty

UB 148

U-Boot pod banderą USA

(28.10.2014)
Motorboat ALBATROS.


Andrzej Patro tam był ...

Zabytkowy

ALBATROS

w hangarze przed remontem

(25.10.2014)
Statki PRL

s/s HUTA FLORIAN

Jeden z "empajerów"

(24.10.2014)
MOTŁAWA, Polish Navy, barracks ship
Polska
Marynarka Wojenna

Tajemnicza
MOTŁAWA
z czasów PRL

(22.10.2014)
Holowniki
w
Archiwum Andrzeja Patro


KAZIMIERZ
Holownik gospodarczy

(21.10.2014)
Uboat U-Boot Submarine BRANDTAUCHER
Niemieckie okręty podwodne


BRANDTAUCHER

Protoplasta U-Bootów

(20.10.2014)
KATASTROFY MORSKIE


SMS G 171

Najszybszy okręt
niemieckiej marynarki wojennej
stracony został
podczas manewrów

(18.10.2014)
Polish tug ARES. Facta Nautica. Waldemar Danielewicz.
Archiwum Andrzeja Patro


ARES

Wypis z encyklopedii

POLSKIE HOLOWNIKI MORSKIE
1918-2014
Waldemara Danielewicza

(17.10.2014)
Archiwum Andrzeja Patro


Lądowa podróż zabytkowego,
niemal stuletniego

ALBATROSA

z Ziemi Łódzkiej do Gdańska


Fotografie Grzegorza Kacprzaka

(16.10.2014)
Cailin Russo
Szybkie jachty ...
i piękne kobiety

m/y
PURE DUTCH

Jacht motorowy
przekraczający 40 węzłów
gościł na swoim pokładzie
amerykańską modelkę
Cailin Russo

(16.10.2014)
SMS BREMEN, German cruiser
Katastrofy morskie

Niemiecki krążownik

BREMEN

zatonął na rosyjskich minach

(5.10.2014)
Archiwum Andrzeja Patro

Grzegorz Kacprzak
ratuje i rewitalizuje  
prawie 100-letniego
ALBATROSA

Waldemar Danielewicz
odkrywa, że jest to dawny
DWERNICKI


(3.10.2014)
KONTROLER-6, motorówka inspekcyjna. Urząd Morski Gdynia.
Archiwum Andrzeja Patro


KONTROLER-6

Motorówka inspekcyjna

Urząd Morski Gdynia

(21.9.2014)
JUROS VILKAS
Niemal z ostatniej chwili ...


JUROS VILKAS

Incydent na Morzu Barentsa
z udziałem litewskiego statku
i rosyjskich pograniczników

(20.9.2014)
HYDROGRAF-10. Urząd Morski w Gdyni. Fotografia: Andrzej Patro.
Archiwum Andrzeja Patro


HYDROGRAF-10

Jednostka
Urzędu Morskiego w Gdyni

(20.9.2014)
RFA PETROBUS. Oiler, spirit carrier.
Okręty II wojny światowej

Brytyjski zbiornikowiec floty

PETROBUS

Reprezentant Pet Class

(19.9.2014)
Soviet motor torpedo boat D-3
Okręty II wojny światowej

Radziecki kuter torpedowy

D-3

osiągał prawie 48 węzłów!

(17.9.2014)
MV MARNEULI
Zbudowano w Szczecinie

MARNEULI

Ukończony w 1967 roku

Złomowany na plaży Alang

(16.9.2014)
Vorpostenboot
Kriegsmarine

V 1506


Myśliwski statek wielorybniczy
w służbie marynarki wojennej

(15.9.2014)
Naturyzm. Rejsy dla naturystów.
Żaglowce

FLAMBOYANCE

Dwumasztowy szkuner wycieczkowy

Rejsy dla naturystów

(14.9.2014)
Polish tug DAREK
Holowniki

DAREK

Wypis z encyklopedii
Polskie Holowniki Morskie
1920-2014
Waldemara Danielewicza

Uzupełniono fotografiami ze zbiorów
W. Danielewicza i A. Patro
(13.9.2014)
German freighter s/s ORLANDA
Statki III Rzeszy


ORLANDA

Frachtowiec

Argo Reederei Richard Adler & Co


(12.9.2014)
Polish Navy. Marynarka Wojenna. Kuter towarowo-pasażerski K-5. Foto: Andrzej Patro.
Marynarka Wojenna
w
Archiwum Andrzeja Patro


K-5

Kuter towarowo-pasażerski
projektu 4142


(11.9.2014)
SS SIRDHANA
Katastrofy morskie


SIRDHANA

Statek szedł na dno,
a w żelaznej klatce na pokładzie
zamknięci byli ludzie

(11.9.2014)
Motorówka cumownicza M-22. Marynarka Wojenna. Fotografie Andrzeja Patro.
Marynarka Wojenna
w
Archiwum Andrzeja Patro

M-22

Motorówka cumownicza
projektu M-35\MW

(10.9.2014)
HOEGH TRANSPORTER
Katastrofy morskie

HØEGH TRANSPORTER

zatonął na minie

3 października 1939 roku

(9.9.2014)
Hafenchitzflottille. HS-92.
KRIEGSMARINE

HS 92

Dawny belgijski
ALBERT ALEX

(7.9.2014)
ESKDENE, British steamer
Ofiary U-Bootów

s/s
ESKDENE

Brytyjski frachtowiec, 2 U-Booty
i zięć Karla Doenitza

(6.9.2014)
7.9.2014 dodano fotografie wykonane
z pokładu U-Boota.
KRIEGSMARINE


HS 114

Budowany dla Turcji kuter ratowniczy
podniósł banderę Kriegsmarine
i został
pomocniczym patrolowcem

(4.9.2014)
MV TANAIS. Coaster.
Archiwum Andrzeja Patro


TANAIS

Dziarski staruszek
pod biało-czerwoną banderą

(2.9.2014)
German cargo ship s/s HALLE
Statki III Rzeszy

HALLE

poszedł na dno
16 października 1939 roku

(29.8.2014)
KRIEGSMARINE

PIL 76

Kuter strażniczy
z flotylli ochrony portu Pillau

(28.8.2014)
Polska Marynarka Wojenna. Barka smieciarka B-7. Andrzej Patro.
Marynarka Wojenna
w
Archiwum Andrzeja Patro

B-7

czyli od zbiornikowca floty
do barki śmieciarki

(27.8.2014)

Dodano nową fotografię 11.9.2014
Ofiary U-Bootów

s/s MATINA

Dwa U-Booty potrzebowały
3 dni, 7 torped i 28 pocisków 88 mm,
aby zatopić
jeden parowiec z bananami

(26.8.2014)
Dampfer ALK

Statki III Rzeszy

Frachtowiec

s/s ALK

przypadł po wojnie
Związkowi Radzieckiemu

(20.8.2014)
Sailing ship SHTANDART

Andrzej Patro tam był ...


Operacja Żagle Gdyni 2014

(19.8.2014)
Archiwum
Andrzeja Patro

Pływająca
stacja demagnetyzacyjna

SD-13

(18.8.2014)
DRACHE Kriegsmarine
NURKOWANIA  WRAKOWE


Odkrycie i identyfikacja wraku

DRACHE

Kadry z filmu
"Name on Board. Drache"
Autor filmu: Vadim Malysh

(16.8.2014)
Drache Kriegsmarine
KRIEGSMARINE

DRACHE

Szkolny okręt artyleryjski

(15.8.2014)
Okręty II wojny światowej

HMAS KINCHELA

Najwolniejszy okręt floty?

(14.8.2014)
Holowniki
z Archiwum Andrzeja Patro

LEONTIY MARTINOVICH

Nowe i leniwe wcielenie
dawnego naszego
MOCARZA

(13.8.2014)
U-Booty
II wojny światowej

U 141

Fotografie z rejsu

(9.8.2014)
SS GRAN CANARIA
Statki III Rzeszy

GRAN CANARIA

Zagarnęła ją Kriegsmarine
jeszcze przed
ukończeniem

(7.8.2014)
Floating crane MAJA.
Jednostki techniczne
z Archiwum Andrzeja Patro

MAJA

Pływający dźwig
typu 'BOGATYR'

(6.8.2014)
R-23, the salvage vessel , Polish Navy
Marynarka Wojenna

R-23

Okręt awaryjno-ratowniczy

(4.8.2014)
Hochseeschlepper HANSA (Hapag)
Katastrofy

HANSA

sprawcą tragedii na Łabie

(2.8.2014)
The Polish submarine ORP MAZUR. Photo: Lech Zielaskowski.
Marynarka Wojenna

ORP MAZUR
na fotografiach
Lecha Zielaskowskiego

(30.7.2014)
U-boat U 2540 wilhelm bauer
U-Booty II wojny światowej


U 2540


(30.7.2014)
Holowniki
z Archiwum Andrzeja Patro


TOMEK

Bliźniak ROMKA



(27.7.2014)
Polish Navy degaussing vessel DS-12
Marynarka Wojenna


SD-12

Nikt nie chciał tego okrętu
za 170 tysięcy złotych ...



(24.7.2014)
Polish tug ROMEK
Holowniki
z Archiwum Andrzeja Patro


ROMEK

bliźniak TOMKA



(22.7.2014)
SD_!! - degaussing vessel, Polish Navy
Marynarka Wojenna

SD-11

zwany jest

nieoficjalnie WRONĄ




(20.7.2014)
Dźwig pływający BOGATYR-1
Jednostki techniczne

BOGATYR-1

ma w Gdyni młodszą "siostrę",
znaną pod imieniem
MAJA




(19.7.2014)
KONTROLER-8. Photo: Andrzej Patro.
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

KONTROLER-8

na fotografiach

J. Miszewskiego i A. Patro


(18.7.2014)
u-boat U-Boot (U 1171)
U-Booty II wojny światowej

U 1171

Jego pierwszy dowódca
we wrześniu 2014 roku
rozpocznie 100. rok życia!

(13.7.2014)
MV NOVATRANS (ex HELENE)
Archiwum Andrzeja Patro

Holenderski statek

MV NOVATRANS

(9.7.2014)
The British rescue tug HMS SAUCY
II wojna światowa

Brytyjski holownik ratowniczy

HMS SAUCY

zatonął z całą załogą
na niemieckiej minie

(6.7.2014)
Dutch passanger ship m/s ZUIDERDAM
II wojna światowa

Holenderski statek pasażerski

ZUIDERDAM

został zatopiony na rozkaz
feldmarszałka Gerda v. Rundstedta

(4.7.2014)
USS OSCAR AUSTIN (DDG 79) , Gdynia 2014
Andrzej Patro
tam był ...

Amerykański niszczyciel rakietowy

USS OSCAR AUSTIN

zawinął do Gdyni

(3.7.2014)
HORST WESSEL -Segelschulschiff
KRIEGSMARINE

Okręt szkolny
HORST WESSEL
miał na swoim koncie
trzy radzieckie samoloty
i jeden ... własny

(18.6.2014)
KRIEGSMARINE

Okręt szkolny
HAGEN

(15.6.2014)
II wojna światowa

Śmierć i pogrzeb lekarza
z niszczyciela eskortowego
ORP ŚLĄZAK

(9.6.2014)
ORP ROLNIK, Tarantul I
Marynarka Wojenna

Ostatni dowódca ORP SOKÓŁ,
kmdr ppor. Andrzej Guzowski
odwiedził
korwetę rakietową
ORP ROLNIK

(2.6.2014)
Andrzej Patro tam był ...

Na pokładzie tureckiej
fregaty rakietowej
TCG GAZIANTEP


(26.5.2014)
POLISH RESCUE TUG SWAROŻYC
PIERWSZY ...

holownik
Polskiego Ratownictwa Okrętowego,
któremu powierzono
oceaniczną misję


SWAROŻYC



(18.4.2014)
Ex German tug
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje

Holownik pożarniczy
JUREK, poźniej STRAŻAK 23

Waldemar Danielewicz
odtwarza dzieje poniemieckiej
jednostki


(16.4.2014)
PIERWSZY ...

Fiński pełnomorski parowiec

FÜRST MENSCHIKOFF

(6.4.2014)
Motor torpedo boat CETNIK. MAS 2D.
Okręty II wojny światowej

CETNIK

Jugosłowiański kuter torpedowy

(5.4.2014)
Polish tug STRALSUND (Fairplay Polska). Holownik STRALSUND.
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje

STRALSUND

Maluch z gdyńskiego portu

(3.4.2014)
Morskie tragedie

CAP ARCONA

Relacja rozbitka

Mariana Sochy

(28.3.2014)
Schlepper JAMES DE REYNIER. Tug WILHELM HUTH. Holownik Wojciech
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje

Dawny holownik
Wolnego Miasta Gdańsk
JAMES DE REYNIER
po przejęciu przez Polskę
pływał jako
WOJCIECH

(Fotografie: Mieczysław Andrut
i kolekcja Waldemara Danielewicza)

(24.3.2014)
Polish water tanker ORP Z-9 SLIMAK
Marynarka Wojenna

Był sobie ŚLIMAK ...

ORP Z-9

(21.3.2014)
Regia Marina MONTECRISTO
Zbudowano w Gdańsku


MONTECRISTO

Holownik pełnomorski

(20.3.2014)
Andrzej Patro tam był ...


W XXI rocznicę akcji ratunkowej

m/s ELBLĄG

na Morzu Północnym

(19.3.2014)
Epizody II wojny światowej


Ostatni rejs
włoskiego okrętu podwodnego

BRONZO

(17.3.2014)
Katastrofy w PRL


Niepublikowane dotąd fotografie
z tragedii podczas Dni Morza
w Szczecinie w 1960 roku


m/s JANEK KRASICKI

(13.3.2014)
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

MOCARZ

Holownik portowy z Gdyni

Fotografie
Krzysztofa Andrzejewskiego


(11.3.2014)
Sommergibile: MEDUSA. Italian submarine MEDUSA
Okręty podwodne

MEDUSA
Pierwszy włoski okręt podwodny
o napędzie diesel-elektrycznym

Zatopiony przez
U 11

(9.3.2014)
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

MOCARZ

... i to przeciwpożarowy

Fotografie
Krzysztofa Andrzejewskiego

(7.3.2014)
Torpedinieri: NIBBIO
Torpedowce

NIBBIO

W swoim czasie najszybszy
okręt o napędzie parowym
zbudowany przez
F. Schichau Werke, Elbing

(6.3.2014)
Katastrofy okrętów podwodnych


PROMÉTHÉE

od 1932 roku
leży na dnie Kanału La Manche

(4.3.2014)
Andrzej Patro tam był ...

Kolizja

MV TADEUSZ KOŚCIUSZKO

w Le Havre


(2.3.2014)
Fotografie
Stefana Cieślaka z roku 1947

Stocznia Vulcan w Szczecinie:
Tajemniczy obiekt  uważany za
miniaturowy okręt podwodny
(1.3.2014)

AKTUALIZACJA
Opinia Waldemara Danielewicza
(7.3.2014)
ORP BURZA
Marynarka Wojenna


Czyżby ostatnia fotografia

ORP BURZA ?



(28.2.2014)
Słynne "pasażery"


KOŚCIUSZKO
pod dowództwem słynnego
Szamana Morskiego
jako pierwszy polski statek
wszedł do Bostonu


(27.2.2014)
Polish tug ROSOMAK
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

Holownik
ROSOMAK
w zbiorach
Waldemara Danielewicza i in.

"Motyl" dogorywa w Holandii ...

(26.2.2014)
Petrolier LOT. French tanker LOT.
Bitwa o Atlantyk

Zbiornikowiec
LOT

Ofiara U-Boota  U 572

(25.2.2014)
Soviet submarine L-4
Okręty podwodne ZSRR

Podwodny stawiacz min

L-4 (GARIBALDIJEC)

Ostrzelał niecelnie inny
radziecki okręt podwodny
i ... zameldował o zatopieniu
nieprzyjacielskiej jednostki

(23.2.2014)
SS KOPALNIA MIECHOWICE ex ELSTREE GRANGE ex SAMETTRICK, Liberty ship.
Polska Żegluga Morska

Liberciak
KOPALNIA MIECHOWICE
uratowany przez
legendarną "Żabę"

(20.2.2014)
Polish tug TARPAN, ex British EMPIRE MAPLE
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje

Holownik
TARPAN
w opracowaniu
Waldemara Danielewicza

Nim podniósł polską banderę,
brał udział w inwazji na Normandię
jako brytyjski EMPIRE MAPLE

(19.2.2014)
Sous-marins: CHARLES BRUN. French submarine.
Okręty podwodne

CHARLES  BRUN

czyli bubel nad buble

(18.2.2014)
Archiwum Andrzeja Patro
przedstawia:


Holownik portowo-redowy
MŚCIWÓJ

Co się z nim stało, nie wie  nikt ...

(17.2.2014)
II wojna światowa

Port w Sydney zaatakowały
japońskie
miniaturowe okręty podwodne
typu
'Ko-hyoteki'

(16.2.2014)
Monitor HUASCAR
Archiwum  Andrzeja Patro
prezentuje:

Legendarny monitor
HUASCAR

Pierwszy okręt zaatakowany
samobieżną torpedą

(14.2.2014)
Niemieckie niszczyciele

S 177

Ofiara rosyjskiej miny

(13.2.2014)
Whitley and the Polish destroyer ORP ŚLĄZAK
Marynarka Wojenna


"Shepherd of the Dinghies"

czyli

ORP ŚLĄZAK

(11.2.2014)
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

Holownik
WIKTOR
w zbiorach
Waldemara Danielewicza

(10.2.2014)
Niemieckie niszczyciele

"Superniszczyciel"
S 113
powstał w Elblągu

(9.2.2014)
Polish harbour tug MIECZYSŁAW
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

Pierwszy polski "motyl"
miał na imię
MIECZYSŁAW


(8.2.2014)
German torpedo boat SMS S 130 (later T 130)
Niemieckie torpedowce

S 130
klasyfikowany jako duży
torpedowiec
był w zasadzie
małym niszczycielem


(8.2.2014)
U-Booty i ich ofiary

Hiszpański
okręt podwodny
C3
zatopiony przez
U-Boota U 34


(7.2.2014)
Polish harbour tug FELIKS.
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:

Waldemar Danielewicz
o szczecińskim holowniku

FELIKS

(6.2.2014)
Destroyer SAZANAMI (Japan). Tsushima.
NISZCZYCIELE


SAZANAMI

i jego niezwykła zdobycz

(5.2.2014)
Polish harbour tug MASŁAW  (project 501)
Archiwum Andrzeja Patro
prezentuje:


MASŁAW

Jeszcze jeden "motyl"
ze Szczecina

(3.2.2014)
US NAVY


USS PT-3

Amerykański kuter torpedowy
z okresu II wojny światowej
istnieje  do dziś

(2.2.2014)
Submarine chaser (patrol vessel) USS SC-133.
US NAVY


USS SC-133

Ścigacz okrętów podwodnych

(1.2.2014)
 
 
 
   
____________________
-   FACTA NAUTICA -
od 2003
 
Sztandary. Sztandary szkolne. Sztandary OSP.
Piotr Mierzejewski
Sztandary haftowane
   
    dr Piotr Mierzejewski
 
 
Sztandary Olsztyn
SZTANDARY
na zamówienie
KONTAKT
Chorągwie kościelne. Sztandary. Polonia amerykańska.
Prezydent Ryszard Kaczorowski. Sztandar.
Pracownia sztandarów w Warszawie. Sztandary OSP,PSP, szkolne, policyjne, wojskowe, łowieckie
Ochotnicza Straż Pożarna. Alcatel Lucent  Polska  Sztandar
SZTANDARY OSP
na zamówienie
Wraki Bałtyku
czekają na Ciebie!
Baltic Quest: Nurkowania wrakowe.
Baltic Quest - wyprawy nurkowe.
Wyprawy nurkowe
Koło sterowe
MARYNISTYKA
Bożena Wiszniewski
Bożena Wiszniewski
Zafascynowana oceanem